Olumsuz hava şartlarında karşılaşılabilecek tehlikeler nelerdir


Anasayfa Forumlar Sosyal Bilgiler Olumsuz hava şartlarında karşılaşılabilecek tehlikeler nelerdir

Bu konu 1 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son  odevbul tarafından 2 yıl 3 ay önce tarihinde güncellendi.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #10346

  Ceyda
  Görevli

  Olumsuz hava koşulları aşarı yağmur, kar, tipi, fırtına olarak tanımlanabilir. Bu zorlu hava koşullarında bir çok tehlikeyle karşılaşabiliriz. Bunların neler olduğunu maddeler halinde inceleyelim.

  • Kar: Şiddetli kar yağışı nedeniyle yollar kapanabilir ve çığ tehlikesi yaşanabilmektedir. Karlı ve buzlu yollarda araçlar kazalar yaparak yaralanmalara neden olurlar.
  • Sis: Şiddetli sis nedeniyle görme zorluğu yaşarız ve buda ulaşım konusunda bizlere sıkıntılar yaşatır. Kazaların büyük bölümü sis nedeniyle meydana gelir.
  • Fırtına: Şiddetli fırtınalar maddi ve manevi zararlar ortaya çıkarır. İnsanların fırtına ile uçuşan nesneler ile yaralandıkları, hatta öldükleri olmuştur.
  • Yağmur: Çok yağmur yağması ile erozyon meydana gelebilir ve insanlar toprak altında kalırlar. Şiddetli yağışlar sel baskınlarına neden olarak hayatımızı etkileyebilir.
  #10347

  odevbul
  Görevli

  Olumsuz hava koşullarında hayatımızda bir çok kötü sonuç ortaya çıkabilir. Yoğun kar yağışı ile birlikte ulaşımda kazalar meydana gelir ve sonucunda ölüm, yaralanma söz konusu olur. Ayrıca kar nedeniyle çığ tehlikesi olan bölgelerde risk yaşanır.

  Bir diğer hava olayı ise yıldırım düşmesidir. Paratoner (yıldırım savar) bulunmayan bölgelerde can ve mal kayıpları yaşanabilir. Şiddetli lodos ile uçuşan nesneler bireylerin yaralanmasına sebebiyet verebilir.

  Bizlerin dikkat etmesi gereken nokta ise olumsuz hava şartlarında mümkün olduğunca dikkatli olmalı, dışarı çıkmaktan sakınmalıyız.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.