Poşetlerin ücretli olması hakkında düşünceleriniz nelerdir?


Anasayfa Forumlar Sosyal Bilgiler Poşetlerin ücretli olması hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Bu konu 2 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son  Ceyda tarafından 4 ay önce tarihinde güncellendi.

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Yazar
  Yazılar
 • #13058

  Ceyda
  Görevli

  Yakın zamanda alınan karar gereği 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle marketlerden aldığımız ürünleri koyacağımız poşetler ücretli oldu. Artık 25 krş vererek marketlerden poşet alıyoruz. Bu konu hakkında sizin düşünceleriniz neler çok merak ediyorum?

  Bence çok faydalı bir gelişme oldu. Çünkü biz insanlar çok fazla poşet tüketiyoruz ve bunların birçoğu geri dönüşüme kazandırılmadan çöp oluyor. İnsanların bu konuda bilinçlenmesi için bunun yapılması gerekliydi.  Yapılan uygulama ile doğamızı ve çevremizi korumamızı sağlayacağız.

  poşetlerin ücretli olması

  Azalan poşet tüketimi ile geri dönüşüm faliyetleri hızlanacak ve ülke ekonomisine katkı sağlanacaktır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bu kararı bence çok doğru bir uygulama.

  İnsanlar eski dönemlerdeki gibi fileler ile alış veriş yapacaklar ve böylece marketlerdeki poşet kullanımı azalacaktır.

  Aslında bu uygulama yıllardır avrupa ülkelerinde uygulanmaktadır. Biz yeni tanışıyoruz. Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz?

  #13060

  odevbul
  Görevli

  Açıkçası poşetlerin ücretli bir hale getirilmesi yerinde bir karar. Çünkü aşırı derecede poşet kullanan bir toplumuz. Bunları alış veriş yaparken alıyoruz ve evlerimizde çöplerle doldurarak atıyoruz. En azından bizim evde işler böyle yürüyor.

  Plastikten ve petrolden üretilen bu poşetler uzun yıllar doğada çürümüyor. Dünyamızın hızla kirlenmesine neden oluyor. Aynı uygulamanın bir benzeri pet şişe sular içinde uygulanmalıdır. İçtiğimiz pet şişeleri marketler veya başka bir yerde nakite çevirebilmeliyiz. Böylece onların da toplanması sağlanır.

  Doğamızı korumak bu tür önlemler ile mümkün değildir. Bunlar sadece bir farkındalık yaratma çabası.

  #13072

  Ceyda
  Görevli

  Zaten bu hızla gidersek yakın zamanda dünyamızı resimde görüldüğü gibi bir poşet içerisine koyabiliriz. Dünyadaki poşet kullanım oranı en fazla olan ülkelerden birisiyiz. Çok iyi oldu bu uygulama.

  Sabah haberlerinde izlediğime göre daha ilk haftada poşet kullanımında %70 oranında poşet kullanımı azalmış. Umarım dünyamız bu poşetlerden tamamen kurtulur. Devlet sokakta elinde poşet gördüğüne ceza yazsa olabilir.

  Herkes kese kağıdı, file gibi şeyler kullanmalıdır. Böylece çevremizi koruyacağımıza artık inanıyorum.

  #13085

  Mahmut

  Berbat bir uygulama yemişim geri dönüşümü bir poşetle olacak işmiş gibi

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.