Sıvı Basıncını Etkileyen Faktörler


Anasayfa Forumlar Fizik-Kimya Sıvı Basıncını Etkileyen Faktörler

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #10061
  Anonim
  Pasif

  Sıvı basıncını etkileyen iki önemli etken vardır. Bunlar sıvının yoğunluğu ve sıvının derinliğidir. Bir sıvının yoğunluğu ve derinliği arttıkça basınçta artmaktadır.

  Katılar gibi sıvılar da basınç uygular. Sıvılar sıkıştırılamaz ve bu nedenle basınç uygulamak sıvıyı hareket ettirir. Bir sıvı içerisinde herhangi bir noktaya uygulanan basınç, anında sıvının her tarafına iletilir. Bu önemli ilke, otomobilleri ezmek için kullanılan büyük presler, buldozer ve ekskavatör gibi hidrolik iş makinelerinde kullanılır.

  İtfaiye aracındaki pompa, sıvıların bu özelliği sayesinde suyu, binaların çatısına kadar püskürtebilir. Sıvı basıncı da katı basıncında olduğu gibi bazı değişkenlerden etkilenmektedir.

  Sıvı basıncı, sıvının yoğunluğu ve derinliğinden etkilenir.

  Balıklar, su içerisinde bulundukları derinliğe bağlı olarak farklı miktarda basınca maruz kalır. Bazı balık türleri yüksek basınca dayanamadıkları için derin sularda yaşayamazlar. Sıvı basıncı, derinlik arttıkça artar.

  Sıvı basıncını etkileyen diğer faktör de sıvının yoğunluğudur. Sıvının yoğunluğu arttıkça basıncının arttığı gözlemlenir.

  #10062
  odevbul
  Görevli

  Örneğin dalgıçlar derinlere doğru daldıkça basınç artması nedeniyle sıkıntı yaşarlar. Hatta aniden yukarı çıkan dalgıçlar ani basınç değişimi nedeniyle vurgun yerler. Bir sıvının basıncı iki etkene bağlıdır. Bunlar derinlik ve sıvı yoğunluğudur.

  #13161
  Black
  Ziyaretçi

  Sıvı basıncı derinlik+yoğunluğa göre değişir (zeytin yağı gibi üste çıkıyor ) dalgıçlar çok derinlere inemez sebebi ise SIVI BASINCIDIR kulaklarında yılan malar çiğer patlamalırı ola bilir okuduysanız teşekkür ederim yardımcımı ola bildiysem ne mutlu bana 🙂

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)