Su direncini azaltan araçlar nelerdir


Anasayfa Forumlar Fen ve Teknoloji Su direncini azaltan araçlar nelerdir

Bu konu 1 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son  odevbul tarafından 4 ay 2 hafta önce tarihinde güncellendi.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #12800

  odevbul
  Görevli

  Su içinde bulunan cisimlere ve varlıklara direnç uygular. Bu direnç maddelerin suda hareketini azaltan ve yavaşlatan bir durumdur. Bu nedenle suda yüzerken yardımcı ekipmanlar kullanarak su direncini azaltmaya çalışırız.

  [notice]Su direnci: Cisimlerin su içinde hareket etmelerini zorlaştıran onların hareketinin aksi yönünde uygulanan kuvvettir.[/notice]

  Bir dalgıç giydiği paletler ve elbise ile suyun kendisi üzerinde oluşturduğu direnci azaltmaya çalışır. Aynı şekilde balıklar düzgün ve kaygan pulları ile su direncini azaltırlar.

  Ayrıca balıkların burun yani kafa kısmınında sivri halde olmasının nedeni budur. Deniz ve tatlı sularda yaşayan yüzerek hareket eden canlıların vücut yapıları zamanla değişime uğrayarak su direncini azaltmaya yönelik şekil almıştır.

  Timsah, balık, kurbağa gibi canlılar bu özellikleri taşır.

  #12803

  Ferhunde Hanım

  Su direnci suyun içinde bulunduğu cisimlere ters yönde etki eden kuvvettir. Yani bir karşıya yüzerken su bize geri gitmemiz yönde kuvvet uygular.

  İşte bu durumu düzeltmek için direnci azaltacak kıyafetler ve ekipmanlar kullanırız. Mesela ayaklarımıza taktığımız dalgıç paletleri, dalış elbisesi örnek verilebilir.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.