Tourette Sendromu Nedir?


Anasayfa Forumlar Psikoloji Tourette Sendromu Nedir?

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #13802
  Ceyda
  Görevli

  Tourette sendromu nedir nedenleri, belirtileri, tanı ve tedavisi nasıldır? Tourette sendromu, tik adı verilen ani ve istemsiz vücut hareketleri ile kontrol edilemeyen seslerin çıkartıldığı bir sinir sistemi hastalığıdır. Kaslar ve sesle ilgili bu tikler çocukluk çağında, genellikle 2-16 yaşlar arasında başlar. Erkek çocuklar daha yüksek bir risk taşır.

  Tourette Sendromu Belirtileri

  Tourette sendromunun ilk işaretleri genellikle yüzde ortaya çıkar. Çocukta aşırı göz kırpma ya da burun ya da başını bir tarafa hareket ettirme başlayabilir. Hareket bozukluğu ilerler ve çocuk yüzünü buruşturabilir, yukarı-aşağı sıçrar, ayaklarını yere vurur, boynu döndürür, gövdesini büker ya da sürekli başkalarına dokunabilir.

  Vokal tikler olarak, homurdanma, havlama, boğazı temizleme, öksürme, koklama ve çeşitli heceler halinde bağırma görülebilir. Nadir vakalarda, çocuk terbiyesiz kelimeler bağırabilir ya da sürekli olarak kendi söylediği ya da başkasının söylediği kelimeleri tekrarlayabilir. Tourette sendromu bulunan bazı çocuklar da, obsesif-kompulsif bozukluk, dikkat bozuklukları, öğrenme kusurları, anksiyete, depresyon ve ellerini ısırma ya da kafasını bir yere vurma gibi kendi ne zarar verme eğilimi vardır.

  Tourette Sendromu Tanı ve Tedavisi

  Çocukta Tourette sendromu semptomları belirirse, hekim haloperidol ya da klonidin gibi tikleri rahatlatan bir ilaç yazacaktır; ancak bu ilaçların sersemleme, depresyon ve kilo alma gibi yan etkileri olabilir. Ev ortamında çocuğu strese sokabilecek koşulları ortadan kaldırmaya çalışın, çünkü stres işleri daha da kötüleştirebilir.

  Çocuğu istemsiz davranışlar nedeniyle azarlamayın, çünkü azarlamak yalnızca çocuğun sıkıntısını daha da artırmaya yarayabilir. Çocuğun öğretmenlerinin bu durumu anlamasına gayret edin. Bazı vakalarda tikler kendiliğinden geçebilir ya da çocuk bunları kontrol altında tutmayı öğrenebilir. Doktorunuz çocuğu ileri tetkik için bir nörolog (sinir sistemi hastalıklarının tedavisinde uzmanlaşmış bir hekim) ya da psikiyatriste sevkedebilir.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)