Türk Tarih Kurumu ile Türk Dil Kurumunun milli bir kimlik oluşturmamıza katkıları


Anasayfa Forumlar Sosyal Bilgiler Türk Tarih Kurumu ile Türk Dil Kurumunun milli bir kimlik oluşturmamıza katkıları

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #10354
  Funda
  Katılımcı

  Atatürk önderliğinde kurulan Türk Tarih Kurumu ve Türk dil kurumu asil bir milli kimlik oluşturulması adına atılmış en önemli adımların başında gelir. Özellikle Türk Dil kurumu yeni bir alfabenin, yeni bir dil ile topluma yansıtılması, bu dilin korunup geliştirilmesi adına çalışmalarda bulunmuştur.

  Türk Dil Kurumu dilimiz hakkında çalışmalar yapmak ve yaptırmak, dilde ortaya çıkan sorunları çözmek için görevlendirilmiştir.

  Türk tarih kurumu ise tarihimizin öneminin belirlenmesi ve gelecek nesillere aktarılması, eski Türk uygarlıklarının incelenmesi adına kurulmuştur.

  Milli kimlik oluşumuna katkılarına değinecek olursak bir milletin kendine has kimliği olması için bayrağı, vatanı, dili ve kültürü olması gerekir. Bu nedenle dil kurumu kurulmuş yeni alfabeye 1928 yılında geçilmiştir. Tarih kurumu ise köklerimizi ve kültürümüzü öğrenmemiz adına kurulmuştur.

  #10355
  odevbul
  Görevli

  Türk Tarih Kurumu ile Türk Dil Kurumunun milli bir kimlik oluşturmamıza katkıları nasıl olmuştur?

  Milli bir kimliğin oluşturulması adına kültürümüzün, dilimizin ve tarihimizin olması gerekir. Bu nedenle Atatürk ve arkadaşları milli bir kimliğe sahip olmamız için yeni alfabeler ile Türkçeyi oluşturdular. Daha sonra bu dilin geliştirilip korunması adına Türk dil kurumu kuruldu.

  Tarihimizin bilinmesi ve araştırılması, kimliğimizin ortaya çıkarılması için ise Türk Tarih kurumu oluşturuldu.Böylece milli bir kimlik oluşturulması adına en önemli adımlar atıldı.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)