Tutumlu ve cimri insanlar arasındaki farklar nelerdir?


Anasayfa Forumlar Sosyal Bilgiler Tutumlu ve cimri insanlar arasındaki farklar nelerdir?

Bu konu 12 yanıt ve 4 izleyen içeriyor ve en son  ezgi tarafından 1 yıl 1 ay önce tarihinde güncellendi.

13 yazı görüntüleniyor - 1 ile 13 arası (toplam 13)
 • Yazar
  Yazılar
 • #11447

  Necla Ecem
  Katılımcı

  Tutumlu olmak ve cimrilik sıkça karıştırılan bir durum. Bazen insanlar tutumlu olan kişileri cimrilik ile itham edebiliyorlar. Aslında aralarında birçok fark vardır. Ben görüşlerimi aşağıda belirttim sizlerin de düşüncelerini merak ediyorum.

  Tutumlu insan ihtiyaçları için gerekli olabilecek şeyleri elinde bulunduran, bunları koruyan kişidir. Cimri insan ise gerekli olmadığı halde başkasının ihtiyacı olabilecek nesneleri saklayan, vermeyen kişidir. Benim düşüncelerim böyle siz ne düşünüyorsunuz?

  #11450

  Sıla
  Görevli

  Bence tutumlu olmak ve cimrilik arasında çok ince bir çizgi var. Bu nedenle insanlar tutumlu bireyleri bazen cimri olarak görebiliyorlar. Düşüncelerime göre tutumlu bir birey ihtiyaç duyabileceği eşyaları kendi elinde tutan, gereksiz yere harcama yapmayan kişidir.

  Cimri birey ise sahip olduklarını başkasına ödünç dahi vermeyen, işine yarasın veya yaramasın bu eşyaları elinde tutan kişidir.

  #11451

  Ceyda
  Görevli

  Tutumlu olmak hepimizin yapması gereken birşey ama bazen sınırı aşarak bunu cimriliğe çevirenler var. Şöyle ki hiçbir halta yaramayan eşyalarını bile saklayanlar var. Çocuğunun on yıl önce giydiği, bugün giyemediği elbiselerini saklayanları bile gördüm. Halbuki bunları gidip ihtiyaç sahiplerine verebilirler.

  Sonuç olarak cimri insanlar toplumca kabul edilmez, sevilmezler.

  #11854

  Berfin

  Tutumlu ve cimri insanlar arasındaki farklar nelerdir

  #11973

  Kubilay

  Insanlar bazen cimrili yapıyolar cimri insanlar
  Genellikle cimri insanlar hiç bir şey almamak ister.tutumluninsan ise her şeyini paylaşan kişilerdir

  #11985

  eren

  Cimri olan insan hiçbirşey ini paylaşmaz tutumlu insan ise paylaşandır sadece bunlarla da yetinmez.

  .

  #12019

  defne

  Cimri olan insan hiç bir şeyini paylaşmaz.Tutumlu olan insanlar eşyalarını paylaşır

  #12032

  Rumeysa

  Tutumlu birisi gereksiz yere harcama yapmaz. Ama cimri birisi gereksiz yere harcama yapa bilir. Hatta tutumlu insanları bile cimri görebiliyorlar. Artık bu insanlar daha dikkatli olmalı.

  #12031

  Rumeysa

  Bence de Sılanın dediği gibi insanlar bazen tutumluları cimri görebiliyorlar. Yine Sılanın dediği gibi tutumlu birisi gereksiz yere harcama yapmaz

  #12036

  zehra naz

  cimri insan hic bir şeyini paylaşmak istemez tutumlu insan boş yere israf etmez ve aslağa yalan söylemez ve her şeyiini paylaşır,

  #12043

  sude

  Cimri insanlar paralarını , eşyalarını vb , şeylerini kimseyle paylaşmazlar hep kendi yaşantılarını düşünürler ve cimri insanlar iyi kalpli insanlar değillerdir. Ama tutumlu insanlar paralarını , eşyalarını vb , şeylerini herkes ile paylaşır bu sayede hem kendisini hem de diğer insanları mutlu ederler , unutmadan tutumlu insanlar iyi kalpli insanlardır. CİMRİLİKTEN KAÇALIM TUTUMLULUĞA KOŞALIM…

  #12097

  Dilan

  Insanlar genellikle arkadaşlarında yada akrabalarında bir şeyler istediğinde ay ben bunu vermem ay ben şunu vermem diye cimrilik yapıyorlar.

  #12113

  ezgi

  Tutumlu insanlar cimri insanlar gibi değildir.
  Tutumlu insanlar paylaşmayı çok sever.

13 yazı görüntüleniyor - 1 ile 13 arası (toplam 13)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.