ülkemizin demokratik, laik, sosyal ve hukuk devleti olduğunu gösteren örnekler


Anasayfa Forumlar Sosyal Bilgiler ülkemizin demokratik, laik, sosyal ve hukuk devleti olduğunu gösteren örnekler

Bu konu 1 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son  odevbul tarafından 1 yıl 10 ay önce tarihinde güncellendi.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #10840 Yanıtla

  Ceyda
  Görevli

  Ülkemiz gerçekten de dünyadaki en laik, sosyal ve hukuk devletlerinden biridir. Toplumuzda var olan bunun bir çok örneğini görmekteyiz. Örnek olarak günümüzde herkes ülkemizde özgürce dini faliyetlerini yerine getirebiliyor, istediği gibi giyinebiliyor.

  Hatta ülkemizde insanlar dilediği gibi düşüncelerini aktarabiliyor. Öyle ki bir çok gazeteci her gün gazetelerinde dilediği gibi devlet büyüklerine hakaretler edebilmektedir.

  Hukuk konusunda ise kanunlar karşısında hepimiz eşit durumdayız. Bu nedenle kanunlar tarafsız bir şekilde uygulanmaktadır.

  #10841 Yanıtla

  odevbul
  Görevli

  Dünyanın her yerinde laiklik, sosyal ve hukuk düzenine dayalı devletler oluşturulmak istenmiştir. Ancak bunu başarabilen ülke sayısı oldukça azdır.

  Nasıl mı laik bir ülkeyiz: Hepimiz istediğimiz şekilde düşüncelerini söyleyebiliyoruz. Öyle ki devletimiz kanunları dine göre değil insana göre uygulamaktadır. Eğer laik bir devlet olmasaydık farklı inançlar için farklı kurallar uygulanırdı. Devlet yönetiminde ise dini bir etki söz konusu değildir.

  Sosyal bir devlet olarak ise devletimiz her vatandaşına eşit olarak davranmaktadır. Çevremizde gördüğümüz herhangi bir bireyle aynı haklara sahip olmamız oldukça güzel.

  Hukuk konusunda ise söylediklerine harfiyen katılıyorum.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
Yanıtla: ülkemizin demokratik, laik, sosyal ve hukuk devleti olduğunu gösteren örnekler
Bilgileriniz: