Uygun aydınlatma nedir? Nasıl yapılmalıdır?


Anasayfa Forumlar Fen ve Teknoloji Uygun aydınlatma nedir? Nasıl yapılmalıdır?

8 yazı görüntüleniyor - 1 ile 8 arası (toplam 8)
 • Yazar
  Yazılar
 • #8700
  Funda
  Katılımcı

  Uygun aydınlatma nedir ve nasıl yapılmalıdır kısaca bilgilendirelim.

  Bir ortamın gözle rahatlıkla gözle görülebilir hale getirilmesi, bu işlem için en az enerjinin harcanması ve sağlıklı bir görme için oluşturulan aydınlatma şekline uygun aydınlatma denir.

  Doğru aydınlatma nasıl yapılır?

  Doğru bir aydınlatma için ilk olarak bu ortamda gerçekten aydınlatmaya ihtiyaç olup olmadığının belirlenmesi gerekir. En iyi aydınlatmanın güneş ışığı olduğunu bir kenara koyarak düzgün bir aydınlatma projesi hazırlanmalıdır. Aydınlatılacak ortamın tasarruflu lambalar ile dik açı ile ışığın geleceği bir yöntem kullanılarak yeteri kadar aydınlatma yapılması gerekir.

  Bu şekilde doğru bir aydınlatma yapılabilir.

  #10588
  odevbul
  Görevli

  Uygun aydınlatma, gözlerimizi yormayan, fazla ışık nedeniyle gözleri rahatsız etmeyen, ortamı yeteri kadar aydınlatacak şekilde yapılan ve aydınlatma için gerekli ışık kaynağı kullanılan ışıklandırmadır. Doğru aydınlatmada önemli olan ışığın doğru yerde olması ve uygun ışık kaynağının kullanılmasıdır.

  #11861
  nurhayat
  Ziyaretçi

  uygun aydınlatma kullanılırken çok dikkatli olmalıyız. eğer uygun aydınlatmayı kullanılırken çok dikkatli olmazsak başımıza çok kötü şeyler gelebilir. eğer dikkatli olursak başımıza hiç bişey gelmez. ödev yaparken masa ışığını eğer yazı yazerken sağ elle yazıyorsak masa ışığını sol omzumuza denk getirmeliyiz. eğer sol elle yazıyorsak sağ omuza getirmeliyiz.

  #11913
  BKSu
  Ziyaretçi

  Uygun aydınlatma çok loş ya da çok fazla ışık olmamalıdır. Uygun aydınlatmada ampul yere bakmalıdır,orta derecede olmalıdır,

  #11920
  deniz2663
  Ziyaretçi

  Uygun aydınlatma ışığın doğru yerde doğru miktarda doğru zamanda kullanışıdır.Doğru aydınlatma da seçilen ışık kaynağı çok önemlidir.

  #11926
  selen
  Ziyaretçi

  uygun aydınlatma gözü yormayan kamaşma yapmayan aydınlatılacak doğru renkte ve miktarda seçilmiş ışık kaynağı kullanılarak yapılan ışıklandırmadır

  #11930
  Eylul nisa
  Ziyaretçi

  Eğer evde değil seniz ama evde durduk yere ışık yanıyorsa bu ışık israfı sır bu yüzden buna bos yere aydınlatma denir ama evde ödev yapıyorsanız ve küçük lambanız varsa bütün ışıkları kapatıp küçük ışığımız ı yakar ve ışık israfı yapmış olmayız bu yüzden buna doğru aydınlatma denir.

  #11933
  MERVE KOÇ
  Ziyaretçi

  UYGUN AYDINLATMA , GÖZÜ YORMAYAN, AYDINLATILACAK ORTAM İÇİN DOĞRU RENKTE VE MİKTARDA SEÇİLMİŞ IŞIK KAYNAĞI KULLANILARAK YAPILAN AYDINLATMA ,UYGUN AYDINLATMA OLARAK TANIMLANABİLİR.

8 yazı görüntüleniyor - 1 ile 8 arası (toplam 8)