Konuşmadan Anlaşmak

İsteklerinizi hiç konuşmadan arkadaşınıza nasıl anlatabilirsiniz?

Duygu ve düşüncelerimizi çevremizdeki kişilere konuşarak aktarırız. Ancak bazı durumlarda hiç konuşmadan ifade etmek zorunda kalırız. İşte bu gibi durumlarla vücut hareketleri ile karşımızdaki kişiye mesajımızı veririz. Genellikle el kol hareketleri, yüz ifadeleri ile isteklerimizi hiç konuşmadan karşımızdakilere aktarırız.

Camdan dışarıyı seyrediyorsunuz. İnsanların davranışlarına bakarak ne anlattıklarını tahmin edebilir misiniz?

İnsanlar konuşmaları esnasında çeşitli hareketlerle sözlü ifadelerini desteklerler. Bu nedenle camdan dışarısını seyrederken insanları izleyerek onların neler anlatmak istediklerini kısmende olsa anlayabiliriz. Gitmek için elinle ilerisini gösteren, sağa sola döneceğini anlatan bir adamı camdan izledim. Belli ki yanındaki kişiye yol tarifinde bulunuyordu.

Hangi durumlarda evinizde sözsüz iletişim kurarsınız?

Genellikle küçük kardeşim uyurken sözsüz iletişim tekniklerini kullanırız. Çünkü kardeşim en küçük seste hemen uyanıyor. Bunu engellemek ve önüne geçmek için sessizce iletişim kuruyoruz. Hafta sonu babam hepimizden geç kalkıyor. Bu zamanlarda da sözsüz iletişim kullanırım.

Çalışma Soruları

Resimlerdeki kişilerin beden duruşlarını, el-kol hareketlerini ve yüz ifadelerini inceleyerek bu kişilerin ne anlatmak istediklerini ilgili bölümlere yazınız. Bu sonuçlara nasıl ulaştığımızı açıklayınız.

1. Resimde babası çocuğa saati göstererek onu televizyon izleme konusunda uyarıyor.

2. Resimde çocuk kız kardeşinin yüksek sesle şarkı söylemesinden sıkıldığını gösteriyor.

3. Resim anne gelen misafirini görünce seviniyor.

4. Baba telefonla konuştuğu için çocuğuna beklemesi için işaret yapıyor.

 

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.