koordinat sisteminin günlük hayattaki önemi ve kullanıldığı yerler

Matematiksel bir ifade olan koordinat sistemi günlük hayattaki önemi oldukça fazladır. Farkında olmasak bile koordinat sistemi birçok alanda kullanılmaktadır. Öğretmenimiz sordu koordinat sisteminin kullanıldığı yerleri araştırın ve koordinat sisteminin günlük hayattaki yeri ve önemiyle ilgili bir yazı yazın dedi.

koordinat sisteminin günlük hayattaki önemi ve kullanıldığı yerler konusunda bulabileceğiniz başlıklar;

Koordinat Sisteminin yeri ve önemi

Koordinat sisteminin günlük hayattaki yeri ve önemine değinecek olursak artık nereye gitmek istersek koordinatlardan faydalanıyoruz. Araçlarımızdaki ve telefonlarımızdaki yön bulma araçları yani navigasyonlar koordinat sistemini temel alarak çalışırlar. Örneğin bir yere gideceğimiz zaman adresi yazarız ve navigasyon bize rotayı gösterir. Aslında navigasyon adresi değil bize koordinatları gösterir. Denizlerde, hava taşımacılığında ve kara ulaşımında koordinatlardan oldukça yararlanırız. Aksi halde bilmediğimiz bir yere nasıl gidebiliriz ki?

Bazı mesleklerde üretim yapmak için koordinat sisteminden faydalanılır. Örneğin bir tekstil dokuma tezgahında desenlerin oluşturulması için makinaya desenin koordinatları girilerek o şekilde dokuma yapması emri verilir. Bunun gibi birçok alanda kullandığımız koordinat sisteminin hayatımızdaki yeri ve önemi bir hayli fazladır.

koordinat

Koordinat sistemi nerelerde kullanılır?

Koordinat sistemini birçok meslek dalı kullanmaktadır. Bu mesleklerden en bilinenleri gemicilik, hava yolları ve kara ulaşımı gibi sektörlerdeki mesleklerdir. Örneğin bir pilot gideceği havalimanına uçağın penceresinden bakarak gitmez. Elbetteki o hava alanının koordinatlarına göre yön alır ve hedefine ulaşır. Aynı bizim aracımızda navigasyon ile bir yere ulaşmamız gibi.

Koordinatları dokuma, desen ve boya gibi tekstil dallarında sıklıkla kullanırız. Bir desenin hangi iple dokunacağı, kumaşın neresinin hangi boya ile boyanacağı koordinat sistemi ile oluşturulur. Koordinat sistemini kullanan meslekleri ancak bu kadar sıralayabildik. Umarım işinize yarar.

(2) Yorum

  1. Cook güzel bi site kesinlikle bundan yapın . 8. Sinifa gidiyorum hocamız bundan sözlü yaptı 100 aldım cook teşekkürler ❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤sizi seviyorum ❤

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.