Korozyon Nedir? Korozyondan Korunma Yolları Nelerdir?

Korozyon Nedir? Korozyondan Korunma Yolları Nelerdir sorusunun cevabını birlikte öğrenelim.

Korozyonun tanımıyla başlayalım. Metal veya metal alaşımlarının oksitlenmesi veya diğer kimyasal etkilerle aşınma durumuna korozyon adı verilir.

Korozyon her yıl çe­lik üretiminin dörtte birini yok etmektedir. Kent­lerin havası, yağmur suları (sülfürik asit ya da nitrik asit izleri), deniz suyu korozyonun oluşmasını sağlayan başlıca etkenlerdir. Bir metalin ya da alaşımın etkilenmesi çeşitli görünümler gösterir.

Korozyonunun çeşitlerini sayacak olursak;
Kimyasal korozyon, Elektrokimyasal veya galvanik korozyon, Biyo kimyasal korozyon, Mekanik kimyasal korozyon, gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Korozyondan korunma yollarından bahsedecek olursak. Korozyona karşı mücadelede en etkili olan yöntemlerden biri de kaplama uygulamasıdır. Koruyucu kaplamalar ile kaplanarak çevre ile yapı arasında az veya çok yalıtkan bir engel oluşturmak daha ekonomik bir yoldur.

Kaplamalar ametal yani (boyalar, plastik malzemeler) ola­bileceği gibi metal de (galvanizleme, krom kaplama, kalaylama) olabilir. Bazı durumlar da, yüzeysel koruma sağlayan bir filme de (boya katmanı kaplamadan önce me­tal yüzeyi sıcak fosfatlama, alüminyum alaşımlarının anodik oksidasyonu vb.) başvurulabilir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.