Koruyucu aile hizmetleri

Sizlere bu yazımızda koruyucu aile hizmetleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız. İlk olarak koruyucu aile hizmetleri ne demektir bunun tanımını yaparak konuya giriş yapalım.

Koruyucu aile hizmetleri; anne veya babası yada her ikisi birden belli olmayan, çeşitli nedenlerle öz ailesi tarafından bakılamayan çocukların devlet denetim ve kontörlü altında kısa zamanlı ve uzun süreli olmak üzere gönüllü aileler tarafından evlat edinmelerine denir.

Koruyucu aile hizmetlerinde esas olan çocukların ihtiyaçlarının karşılanması önemlidir. Evlat kontrolünde yapıldığı için çocukların bakım ve ihtiyaçları konusunda sıkıntı olmamaktadır.

Koruyucu aileler gönüllü olarak bu işe hizmet verdikleri için ister kısa süreli yani hafta sonları isterse uzun süre yani evlat edinme olarak bilinen şekilde koruyucu aile hizmeti görevini üstlenmektedirler.

Evlat edinmede çocuğun velayet hakkı aileye verilirken , koruyucu aile hizmetinde geçici süreli olduğu için bütün sorumluluklar devlet denetiminde gerçekleşir.

Koruyucu aile olmak isteyenler her ilde bulunan il sağlık hizmetleri müdürlüğüne gidip başvuruda bulunmaları gerekir. Yapılan değerlendirme ve mülakatlar sonucu uygun görülen aileler, koruyucu aile olarak görevlendirirler.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.