Kötü alışkanlıklardan korunmanın en iyi yolu kötü ortamlardan uzak durmaktır

Yaşamımızda çevre önemli bir rol oynamaktadır. İnsan etkileşimde olan bir birey olarak bulunduğu ortamın etki altına girer. Bu nedenle güzel ve iyi bir yaşam için doğru ortamlarda yer almamız gerekir. Günümüzde kötü alışkanlıkların bu kadar yaygın ve sık görülmesinin bir nedeni de insanların yanlış ortamlarda bulunmasından kaynaklanır.

Şöyle ki eğer kötü davranışlar sergileyen bir arkadaşımız var ise zamanla bu alışkanlıkları bizlerde ediniriz. Bu kötü alışkanlık kötü söz söyleme, madde bağımlılığı yada bir başka bir şey olabilir. Doğru zamanda ve doğru yerde olmazsak bunlardan kaçınmamız neredeyse imkansızdır.

Yapmamız gereken ise bize iyiliği ve doğruyu gösterecek kişi ve ortamlara yakın durmaktır. Bir örnekle konumuzu pekiştirelim. İyilik yapmayı seven bir arkadaşınız var ve bu kişi size boş vaktinizde ne önerebilir?

Sizi kötü yola sevk edecek bir yol olmadığı kesin. Belki bir sinemaya gidelim, belki de bir tiyatro gösterisine gidelim. Hatta sınıfımızda ki Mine’yi de götürelim der. Çünkü Mine hayatında hiç tiyatroya gitmemiştir.

Başka bir örnek ise şöyle olabilir. Okulda sigara kullanan arkadaşlarınız var. Siz bunlarla dost olarak zaman içinde bir gün mutlaka o alışkanlığı edinirsiniz. Ama iyi bir arkadaşınız var ise sigaranın zararlı bir şey olduğunu ve kendimizi mutlaka korumamız gerektiğini size anlatır.

Sürdüğümüz yaşamda iyi ve güzel bir hayat sürmek için kesinlikle doğru yerde ve doğru zamanda yer almamız gerekir.

1 Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.