Köylerde yaşamanın olumlu ve olumsuz yönleri kompozisyon

Bu günkü yazımızda köylerde oturan insanların yaşadığı olumlu ve olumsuz durumları inceleyeceğiz. Büyük şehirlerde yaşayan insanlar göre bakıldığında köyde yaşayanların daha şanslı yada daha güzel bir hayat sürdüğü söylenmektedir. Bu durum aslında her zaman doğru değildir.

İlk olarak köylerde yaşamanın güzelliklerinden bahsedelim. Tertemiz bir hava, doğa içerisinde büyük şehirlerin gürültüsü ve kirliliğinden uzakta yaşamak, tamamen doğal besinlerle beslenmek, Trafik sorunlarıyla, hırsızlardan, dolandırıcılardan uzakta bir yaşam hepimizin hayalidir. İşte bunları köylerde gerçekleştirmemiz mümkündür. Çocuklarımızı oynamaları için güvenle sokaklara salmak, Canımız meyve sebze çektiğinde dalından taze olarak kopartarak yiyebilme imkanı bulmak bu tür yerlerin en büyük avantajlarındandır.

Şimdi birde köyde yaşamanın olumsuzluklarına bir göz atalım. Köylerimizin en büyük sıkıntılarından biri de okulların yetersiz olmasıdır. Çocuklarımız evlerinden uzak farklı bölgelere gidip gelmek zorunda kalırlar. Bu batı bölgeleri için sorun oluşturmasa da doğudaki köyler için aynı şeyi söylemek mümkün değildir.

Yoğun kış şartlarında okullarına ulaşmaya çalışan yüzlerce çocuk vardır. Bir diğer sorun da hastanelerin köylerden uzakta olması. Acil bir durumda köyden hastaneye gidene kadar büyük sorunlar yaşanması. Kimi zaman can kayıplarına bile mal olabilen sorunlar. Her ne kadar olumsuzluklarda olsa köyde yaşamak güzeldir. Bunu köyde yaşamayan bilemez.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.