Köylülerin üretime dolayısıyla da ülke ekonomisine katkıları neler olmuştur?

Köylüler üretmiş oldukları tarım ürünleri ile ülke ekonomisine önemli katkıda bulunurlar. Kendi topraklarımızda çiftçiler tarafından yetiştirilen tarım ürünleri ve besicilik önemli bir gelir kaynağıdır. Köylüler ürettikleri ürünleri halkın ihtiyaçlarını karşılamak için satarlar ve milli ekonomiye canlılık verirler.

Hatta köylülerin hasat dönemlerinde büyük istihdam sağladığı ve önemli bir ticaret hacmi oluşturduğunu hepiniz bilirsiniz. Yaz aylarında tarımsal faaliyetlerin yoğun olduğu bölgelere işsiz insanlar giderek yevmiye usülü çalışmaktadırlar. Toplanan ürünler ambalajlanma, nakliyat, depolanma, satış gibi birçok alanda istihdam sağlarlar.

Ayrıca köylülerin kullanmış oldukları tarım ilaçları nedeniyle kimya sanayi de ayakta kalmaktadır. Verimli topraklara sahip olan ülkemiz ürettiği ürünlerin fazlalığını yurt dışına ihraç ederek ülkemize döviz girmesine vesile olur. Köylerdeki tarımsal makinaların üretimi için birçok alanda istihdam sağlanır.

Atatürk boşuna söylememiş “Köylü milletin efendisidir” diye. Sağladığı istihdam ile, ürettikleri ile bir ülkenin ekonomisine doğrudan katkı sağlayan köylüler gelecek nesillerde de bir ülkenin en önemli dinamiği olmayı başaracaklardır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.