Kristof Kolomb hayatı kimdir

Dünyanın en önemli denizcisi ve kaşifi olan Kristof Kolomb kimdir, hayatı, nereleri keşfetmiştir yakından inceleyelim. Cenevizli bir kaşif olan Kristof Kolomb Amerika kıtasının keşfedicisi olarak bilinir. Aslında bu bilinen büyük bir yanlıştır. Eski Vikinglerin bu kıtayı bulduğu ve keşftettiği resmi belgelerle doğrulanmıştır.

Kristof Kolomb Amerikanın Hint adaları olduğunu ve kıta olmadığını düşünmüştür ve gerçeği göremeden hayata gözlerini yummuştur.

Kristof Kolomb hayatı

Açık bilgi biyografisine göre, Kolomb Ağustos ya da Ekim 1451’de doğdu.[kaynak belirtilmeli] Babası Domenico Colombo, Cenova ve Savona arasında orta sınıf bir yün dokuma çalışanı idi. Susana Fontanarossa annesi ve Bartelemo erkek kardeşi idi.

Bartelemeo, Lizbon’da haritacılık dükkânında ilk gençlik yıllarında çalışıyordu. Kolomb’un ilk yılları hakkında bilgi azdır. Muhtemelen eksik olan eğitimini alıyordu. Ceneviz diyalektiği ile konuşuyordu. Yazısının birinde, 12 yaşında iken denize gitmiş olacağını iddia ediyordu. 1470’in ilk dönemlerinde Rene I of Anjo’nun hizmetindeydi. Onun başarısız olan Napoli Krallığı’nı feth etme girişimini desteklemek için. Daha sonra, Ege denizindeki bir ada olan Chios’a kısa seyahat yaptı. Mayıs 1476’da, Cenova’dan Kuzey Avrupa’ya değerli kargo taşıyan askeri bir konvoyda yer aldı. 13 Ağustos 1476’da, Güney Portekiz sahilleri açıklarında Portekiz gemilerince yolları kesildi. Kolomb,ardından gelen savaşta yaralandı fakat Portekiz’in küçük bir kasabası olan Lagos’ da karaya çıkmayı başardı.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.