Küçük Mavi Balık Akvaryumda

1.Etkinlik

Hangi hayvanları daha çok seviyorsunuz? Neden?

Kuşları ve balıkları daha çok seviyorum. Kuşları uçabildiği için, balıkları ise bizden farklı bir ortamda yaşadıkları için seviyorum.

Evde hayvan besliyor musunuz? Beslediğiniz hayvanın özellikleri nelerdir?

Evde muhabbet kuşu besliyoruz. Kuşumun özellikleri yeşil renkli ve oldukça çok ötüyor. Evde bazen serbest bırakıyoruz ve benim koluma konuyor.

Hayvanlar doğal yaşam için önemli midir? Niçin?

Tabi ki hayvanlar doğal yaşam için önemlidir. Onlar doğanın bir parçası ve doğaya güzellik katıyorlar.

2.Etkinlik

Olayın konusu ne?
Olay gölde yaşayan mavi balığın hikayesi

Göldeki balıklar onu neden kıskanırdı?
Göldeki tek mavi balık oydu.

Mavi balık oltayı nasıl öğrendi?
Oltayı merak ediyordu ve yanına gitti.

Olay nerede gerçekleşiyor?
Gölde

Olay ne zaman geçiyor?
Güneşli bir yaz sabahında geçiyor.

Olayda kimler geçiyor?
Çocuklar ve mavi balık

3.Etkinlik

Tekil olanlar: göl, güneş, balık, su
Çoğul olanlar: oltalar, çocuklar, balıklar, nilüferler

4.Etkinlik

Sevdiğiniz bir hayvanın başından geçenleri anlatan bir hikaye yazınız.

YARAMAZ TAVŞAN

Ormanda yaşayan yaramaz bir tavşan varmış. Ailesinin ilk çocukları olan bu tavşan oldukça yaramazmış. Ailesi asla yanlarından ayrılmaması konusunda uyarılarda bulunurmuş. Ancak günlerden bir gün ailece yemek yerlerken bu yaramaz ormanın derinliklerine doğru ilerlemiş.

Birden karşısına bir tilki çıkmış. Onun ne olduğunu anlamadığı için o koşturmaya devam etmiş. Tilki onu kovalamaya başlayınca çok korkmuş ve hızla ailesinin yanına doğru kaçmış. Durumu fark eden aile hemen yuvalarına dönmüş. Küçük yavru böylece anne baba nasihatinin önemini iyice anlamış.

5.Etkinlik

Hemen durumu anneme anlattım. Annemde kediyi görünce onu içeriye aldık ve sıcak bir battaniye ile sardık. Minik kedi sıcaklığın etkisi ile hemen uykuya daldı. Annem onun için ılık bir süt hazırladı.

Kedi uyandığında çok aç olduğu için hemen sütü içmeye başladı. Karnı doyan minik kedi oyunlar oynamaya başladı. Onu çok sevmiştim ama annem onun dışarıda yaşamayacağı gibi bizim evimizde de yaşayamayacağını söyledi. Buna çok üzülmüştüm. Annem onu bir hayvan barınağına götüreceğimizi söyledi.

Ertesi gün babam, annem ve ben minik kediyi hayvan barınağına götürdük. Buradaki amcalar yüzlerce kediye bakıyor ve onlarla ilgileniyordu. Küçük kedi ile ayrılacağımıza çok üzülmüştüm ama bunu görünce çok sevindim. Arkadaşlarının yanına saldığımız zaman yanıma gelerek bana kendini sevdirdi. İçeri girdi ve arkadaşlarıyla tanışıp oyunlar oynamaya başladı. Artık onun için güzel bir ortam oluşmuştu.

Bizde gönlümüz rahat biçimde hep birlikte eve döndük.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.