Kulağın bölümleri

1-Dış Kulak: Dış kulakta sesler doğrular halinde yayılarak kulaktan içeri girer.Kulaktan girdikten sonra kulak yoluyla orta kulağa doğru yön alır.

Bu kulak yolu 2-3 cm kadardır.Ve denge organıdır.Dış kulakta kıkırdak,kulak kepçesi vardır.Kulak yolunda olan bezler sarı renkli kirleri üretir.Bu salgı bezleri kulağa giren mikropları,tozları tutar.Kulak zarının nemli ve esnek olmasını sağlar.Kulak zarının yırtılmasını önler.

2-Orta Kulak: Orta kulak,kulak zarı ile dış kulağa bağlı,orta kulak ile iç kulağa oval pencere ile bağlıdır.orta kulakta kulak zarı,çekiç,örs,üzengi kemikleri vardır.Ses dalgaları kulak yolu ile gelir ve kulak zarını titreştirir.Sonra kulak zarına bağlı çekiç,örs,üzengi kemikleri titreştirir.Sonra oval pencere gönderilir.

kulak

Kulağın bölümleri

3-İç Kulak: İç kulakta oval pencere,dalız,salyangoz,yarım daire kanalları,tulumcuk,kesecik,östaki borusu,sinir hücreleri,denge ile ilgili hücreler vardır.orta kulaktan ses titreşimlerini alan salyangoza ileten yapıya dalız denir.İç kulakta bulunduğu işitme duyu hücrelerinin bulunduğu ve içi sarı sıvıyla dolu olan organa salyangoz denir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.