kulak asmamak deyiminin anlamı örnek cümle ve hikaye

Bu yazımızda kulak asmamak deyiminin anlamı, bu deyimle ilgili örnek cümleler ve deyimin geçtiği kısa bir hikaye bulabilirsiniz. İlk olarak kulak asmamak deyiminin anlamı öğrenelim ve örnek cümleler kullanalım.

Bir kişinin kendisine söylenenlere aldırmadan, umursamadan davranışlarını sürdürmesidir. Her deyim gibi bu deyimde mecazi bir anlam taşır. Kişinin olaylar ve söylenenler karşısında tepkisiz kalmasıdır. Şimdi örneklerimiz

Ali öğretmenin söylediklerine kulak asmadı.
Sezgin ödevini yapması için uyaran annesinin sözlerine kulak asmadı.
Umut vermiş olduğum öğütlere kulak asmadı.
kulak asmamak
Hikayemiz

Pişman Tavşan

Ormanda yaşayan güzeller güzeli bir tavşan varmış. Bu tavşan ormanın neşe kaynağı olup bütün hayvanlar tarafından sevilirmiş. Lakin yavru tavşan annesinin sözlerine pek kulak asmayarak yaramazlıktan geri kalmazmış. Günlerden birgün annesinden habersiz bir şekilde bilmediği yerlerde gezmeye başlamış. İçini korku kaplarken ne yapacağı konusunda endişe duymuş. Bir ara ağlamaya bile başlamış Küçük tavşan çok korktuğu için artık hangi yöne gideceğini bile düşünemez olmuş

Tavşanın hıçkırıklarını duyan sincap ona usulca sokularak küçük tavşan sen ne yapıyorsun burda demiş. Oda ben kayboldum eve nasıl geri döneceğimi bilmiyorum demiş. Sincap gülümseyerek annenin sözlerine kulak asmazsan böyle kaybolursun işte. Ben şimdi seni evine götüreceğim fakat sende bir daha anneni dinle tamam mı demiş. Oda hıçkırarak tamam demiş.

Sincap ve tavşan birlikte eve dönmüşler. Annesi sevinç içinde sincapa teşekkür etmiş. Ve aile huzurlu bir şekilde yaşamını sürdürmüş.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.