Kullanım alanı değişen icatlar ve değişikliğe sebep olan etkenler

Bizlerin günlük yaşantısını kolaylaştırmak için geçmişten günümüze kadar bir çok icat geliştirilmiştir. Bunlar ateş, tekerlek, elektrik, telefon, bilgisayar, ampul vb daha bir çok örnekler verebiliriz. Bu icatların hepsi bizlerin hayatını kolaylaştırmak için yapılmış icatlardır.

Geçmişten günümüze kadar gelen bu icatları hepimiz kullanmaktayız. Bu icatlar yıllar geçtikçe gelişmeye devam etmektedir. Ve gelişimi devam ettikçe kullanım alanları da değişmektedir. Bu duruma örnekler verecek olursak telefon. Telefon hayatımıza girdiği ilk yıllarda sabit ve kablolu olarak evlerimizde kullanmamız için tasarlanmıştı. Ama ilerleyen yıllarda teknolojinin gelişimi sayesinde telefonlar o büyük halinden evlerimizde telsiz telefonlara dönüştü. Hatta üzerine cep telefonları gibi günlük hayatta en çok kullandığımız araç ortaya çıktı. Her geçen gün boyutu küçülmeye ve özellikleri artmaya başladı haliyle evlerimizde kullanmaya başladığımız telefonun kullanım alanı değişerek istediğimiz her yerde kullanmaya başladık.

Bir diğer örnek ise bilgisayar. Gelişen teknoloji sayesinde evlerimizde ve iş yerlerinde kullandığımız bilgisayarlar o devasa boyutundan kurtularak gitgide güçülmeye başladı. Bunun dışında çantaya sığabilecek kadar geliştirilen diz üstü bilgisayarlar tasarlandı. Sadece evlerimizde elektriğe mahkum olarak kullandığımız bilgisayarın kullanım alanı değişerek istediğimiz yerde kullanmaya başladık

Buradan anlaşıldığı gibi kullanım alanı değişen icatlardaki en büyük etken teknolojinin gelişmesidir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.