Kültür balıkçılığı nedir

Bu yazımızda size kültür balıkçılığı hakkında bilgi vereceğiz. Türkiye’nin üç tarafının sıcaklık ve kimyasal yapısı birbirinden farklı denizlerle çevrili, çok sayıda akarsu ve göle sahip olması nedeniyle su ürünleri potansiyeli fazladır. Ancak bu potansiyel yeterince değerlendirilememektedir. Bu durumun nedenleri;

Kıyı balıkçılığının yaygın olması
Deniz, göl ve akarsuların evsel ve endüstriyel atıklarla kirlenmesi
Zararlı avlanma tekniklerinin uygulanması ve av yasağına uyulmaması
Su ürünlerini işleyecek endüstri kuruluşlarının yetersiz olması
Pazarlama, depolama ve soğutma sistemlerinin gelişmemiş olmasıdır.

Türkiye genelinde su ürünleri içerisinde en önemli ekonomik faaliyet balıkçılıktır. Bunun yanında az miktarda sünger, midye, kalamar, ahtapot ve ıstakozda avlanmaktadır.

Balık üretimini deniz ürünleri, kültür balıkçılığı, ve tatlı su ürünleri oluşturmaktadır. Şimdi de Kültür balıkçılığı nedir bunun hakkında bilgi vermeye çalışalım.

Kültür Balıkçılığı
Tatlı ya da tuzlu sularda balık ya da diğer ürünlerinin çiftliklerde üretilmesidir. Üretme tesislerinde balık yumurtalarının yapay yollarla alınması ve bundan elde edilen yavruların havuzlarda beslenerek büyütülmesi şeklinde yapılır. Kültür balıkçılığının yıl boyunca yapılabilmesi balıkçılığın yaygınlaşmasında ve gelişmesinde oldukça önemlidir. Kültür balıkçılığında en çok alabalık , çipura, kefal ve somon üretimi yapılmaktadır. Türkiye’de kültür balıkçılığı girintili- çıkıntılı kıyıların avantaj ile en çok Ege Bölgesi’nde yapılmaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.