Kültürümüzde var olan değerlere sahip çıkmak, onları korumak için neler yapmalıyız?

Kültürel değerlerimizin varlığını korumak ve onlara sahip çıkmak için aslında artık hiç bir şey yapmıyoruz. Kültürel değerlerimizi bir bir yitiriyor kendimize özgü kimliğimizi kaybediyoruz. Artık insanlar toplumuna, ailesine ve kültürüne ait olayları hayatlarına yansıtmıyor yada uygulamıyor.

Oysa böyle mi olmalıdır? Toplumlar kültürel değerlerine sahip çıkmak için korumak için hatta onları yaşatmak için çaba sarf etmelidir. Burada en büyük görev aile büyüklerine ve öğretmenlere düşmektedir. Bu değerleri genç nesillere anlatmalı onlarla yaşamalıdır. Aynı şekilde aile büyükleri değerlerimizi onlara benimsetmelidir.

Örneğin Kılıç Kalkan gösterisi bir kültürel değerimizdir. Hangimiz bir kılıç kalkan oyununa şahit oldu ki? Ancak Bursanın fethi yada özel bir günde hatırlarız ertesi gün unuturuz. Yapmamız gereken ise bu değerimize sahip çıkmak ve onu yaşatmaktır. Peki bu nasıl olacak?

Öğretmenler ve aile büyüklerine büyük görev düşüyor. Onlar çocukları organize ederek bu geleneğimizi öğretmeliler gerekirse onlarla bir gösteri hazırlamalıdır. Çocuklar hem bunu yaşar ve hemde değerlerini öğrenirler. Tıpkı kılıç kalkan oyunu gibi birçok kültürel değerlerimiz bu şekilde gençlere aşılanmalıdır.

Çünkü ancak bu şekilde değerler gelecek nesillere aktarılır ve yaşatılması sağlanır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.