Kümeler hangi mesleklerde kullanılır?

Günümüzde bir çok meslek matematikte görmüş olduğumuz kümeler konusu kullanmaktadır. Bu mesleklerin başında istastik uzmanları ve anket yapan kişiler gelmektedir. Peki bu meslekle hayatlarında kümeleri nasıl kullanıyorlar. Herhangi bir konuda toplumun fikir ve düşüncelerini değerlendiren bu meslekler yaptıkları kamuoyu yoklamaları ile ortak fikirleri, ayrı fikirleri gruplara bölerler.

Örneğin hangi takımı tutuyorsunuz anketine katılan kişilerin bir çoğu Fenerbahçe demiştir. Bir kısmı ise Galatasaray ve Beşiktaş yada başka takımların ismini söylemiştir. Bazı katılımcılar ise ben Bursalıyım hem Bursasporu hem Galatasarayı tutuyorum demiştir.

Bu ankette her bir takımı tutanlar ayrı bir küme. Bursasporu ve Galatasarayı tutanlar kesişen küme oluştururlar. İstatistik mesleğinde ise kümelerin kullanımı biraz değişiktir. Onlar genelde matematiksel verileri kullanırlar. Mesela ülkemizde kullanılan araçların hangi yakıt türünü kullandığını kümeler ile gösterirler. Yapılan istatistik çalışmasında trafiğe kayıtlı araç sayısı baz alınır.

Elde edilen verilerle şöyle bir grup oluşturulur. Örneğin araçlarımızın sayısı 100 bin olsun. Çıkan istatistik verilerinde

60 bin kişi dizel araç, 25 bin lpgli araç, 15 bin benzinli araç kullanılmaktadır. Bunlar birer kümedir. Bazı kümeler kendi aralarında kesişebilir. Mesela Lpgli araçlar aynı zamanda benzinli araç olarakta kullanılabilir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.