Kuraklıktan korunma yolları

Kuraklıktan korunma yolları ile ilgili bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. İlk olarak kuraklık nedir bunun tanımını yapalım. Kuraklık aslında doğal bir iklim olayıdır. Nem miktarındaki dengesizlik ile o bölgedeki yaşanan su kıtlığına kuraklık adı verilir.

Kuralık kurak olan iklimlerde daha sık görüldüğü gibi nemli iklim bölgelerinde de kuraklık örneklerine rastlanır. Nem eksikliği ve sürekli olarak yağışın değişkenlik göstermesiyle alakalıdır.

Kuraklık doğal yollarla meydana geldiği gibi insanlar tarafından da suyun bilinçsiz ve toprağın yanlış kullanımı ile ilgili olarak kuraklık meydana gelebilir. Bu yüzden kuraklığı önlemek için yapılabilecek önlemler şunlardır.

İlk olarak toplumu kuraklık konusunda eğitim verilmeli bu konuda bilinçlendirilmelidir.

Suyun kullanımı ile ilgili dikkatli olmalı, su israfından kaçınmak gerekir.

Kuraklığın olduğu zamanlar dikkate alınarak bu konuda takip yapılmalı, nemli bölgeler ile kurak bölgeler arasındaki kuraklığın miktarı ölçülmelidir. Böylece kuraklık izleme sistemleri kurulabilir.

Akarsu havzaları kontrol edilmeli, dikkatli kullanılmasına özen gösterilmelidir. Her zaman kuraklık olacakmış gibi önceden tedbir alınırsa kuraklık etkileri de bir o kadar hafif olur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.