Kural ve Yasak Arasındaki Farklar

Kural ve yasak aslında birçok alanda ortak olarak bulunup birbiri ile çok karıştırılan iki farklı terimdir. Peki kural ve yasak arasındaki farklar nelerdir ve bu çizgiyi neler belirler.

Aslında kural bir şeyin yapılmasına engel değildir lakin yapılışında bazı kaidelere uymamızı belirtir. Yasak ise o işin kesinlikle yapılmasını net bir şekilde yasaklar.

Mesela bir futbol müsabakasındaki kuralları düşünelim. Eğer bu kurallar olmasa futbolda topa elle dokunarak oynayabilirsiniz. Aslında bu bir yasak gibi görünebilir ama oyun durduğunda futbolcular topu alarak atışı kullanacakları yere dikerler.

Futboldaki yasaklara örnek ise karşı takımdan yada kendi takımından kimseye tekme atamazsın. Bu bir yasaktır ve kesin olarak belirtilmiştir. Kuraldan en önemli farkı budur.

Oyun dursa bile oyun bitse bile kimseye tekme atamazsınız. Kural ve yasak arasındaki farkları bu şekilde örneklendirerek anlatabilirsiniz.

adalet

İnsanların birçoğu bu farkları bilmiyor ve karıştırmakta ısrar ediyor. Yada kural ve yasağı bir görerek çiğnemek için elinden geleni yapıyor. Bizler bunların hayatımızın devamlılığı, adil bir yaşam için olduğunu bilmeli, bunlara saygı göstermeliyiz.

Kurallar bir olayın yada fiilin daha iyi, doğru yapılması için konulan talimatlardır. Kurallara uyarak daha başarılı işler ortaya koyabiliriz. Kuralsız ve hileli bir çalışmanın sonucu mutlaka hüsran olacaktır.

Bulduğunuz kural ve yasak arasındaki farkları lütfen yorum yaparak bize bildiriniz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.