kur’an-ı kerim’in dini hayatımızdaki yeri ve önemini açıklayınız

Kuran-ı Kerim islam dininde kutsal kitap olarak kabul edilen Allah’ın emir ve yasaklarının yer aldığı önemli bir yol göstericidir. Allah’ın doğrudan emirlerinin yer aldığı Kuran bu nedenle dini hayatımızda önemli bir yere sahiptir.

Tüm müslümanların yol göstericisi olan bu kitap dini yaşantımızda bir merkez noktasıdır. Toplumsal yaşamımızda nasıl davranmamız gerektiğinden, dini yaşantımıza kadar nasıl yaşamamız gerektiğine dair birçok bilgiye bu kitaptan ulaşabiliriz. İslamiyetin var olduğu günden bu yana hiç değişmeden bugünlere gelen Kuran aynı emir ve yasakları bizlere bildirir.

İyi bir müslüman Kuran-ı Kerimi okuyup anlamalı ve ondan faydalanmalıdır. Çünkü iyi bir insan için ondan eşsiz bilgiler vardır. Nasıl iyi bir insan olunur, nasıl güzel ahlaka sahip olunur herşeyin yol göstericisi kurandır. Geçmişten günümüze birçok bilim adamı onu inceleyip içindeki ip uçları ile önemli bilgilere ulaşmıştır. Buda Kuran-ı Kerimin eşsiz bir mucizesidir.

Dini hayatımızda esas almamız gereken ve onun gösterdiği yolda ibadetlerimizi yapmamızı sağlayan Kuran-ı Kerim insanlık için önemli bir kaynaktır. Çünkü onda sadece dini bilgiler değil toplumsal yaşamı anlatan faydalı bilgilerde yer alır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.