Ödeviniz mi var?

Aramak istediğiniz ödevi lütfen yazınız

Kuran’da geçen oruçla ilgili ayet açıklamaları

Kuran-ı Kerimde oruçla ilgili ayetler mevcuttur. İlk olarak ayetin tanımını yapalım .Kur’an-ı kerimde yer alan cümleler ayet adı verilmektedir. Kur’an-ı kerimde 114 sure ve 6666 ayetten meydana gelmiştir. Oruç ise; İslam’ın 5 şartından biri olan yılın belli bir ayında güneşin doğuşundan batışına kadar, Allah’a ibadet amacıyla, hiç bir şey yememek, içmemek, ve orucu bozan diğer şeylerden uzak durmaktır. Kuran-ı Kerim de bu oruçla ilgili birtakım ayetler mevcuttur.Şimdi bunlardan birkaçını açıklayalım.

Sayılı günlerde olmak üzere oruç size farz kılındı. Sizden her kim hasta yahut yolcu olursa (tutamadığı günler kadar) diğer günlerde kaza eder. İhtiyarlık veya şifa umudu kalmamış hastalık gibi devamlı mazereti olup da oruç tutmaya güçleri yetmeyenlere bir fakir doyumu kadar fidye gerekir. Bununla beraber kim gönüllü olarak hayır yaparsa, bu kendisi için daha iyidir. (Bakara suresi 184.ayet)

Ey iman edenler, oruç sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz. (Bakara suresi 183.ayet)

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.