Kurban Bayramındaki Gözlemler Ödevi

Öğretmenlerimiz Kurban Bayramının anlam ve önemini, bu bayramda yaşanan olayların ve yaşanan gelişmelerin gözlemlenmesini ve buna göre kısa bir özet yazmamızı istedi. Şimdi o özeti sizinle paylaşacağız.

İslam dinine göre Kurban Bayramında gücü yeten her müslüman bir hayvanı kurban etmektedir. Çevremizdeki insanlarda inançları gereği satın almış oldukları kurbanlıkları bayram namazı sonrasında dualarla birlikte kesip bu hayvanın bazı kısımlarını komşularıyla paylaştı. Kurban bayramında dikkat çeken diğer bir husus ise herkesi telaşlandırmasıydı. Bu bayramda insanlar kurbanı bir an önce kesip etlerini dolaba yerleştirmek daha sonra ise bayram ziyareti yapmak için acele ediyordu.
kurban
Bende babamla birlikte sabah erken saatte bayramlıklarımı giyerek bayram namazına gittim. Herkesin yüzünde gülümseme olması dikkatimi çekti. Yepyeni elbiseler ile camiye gelen insanlar tıka basa camileri doldurdu. Bayram namazından sonra koşarcasına eve gittik. Amcamlar ve babam kurbanı kesip hemen işlediler. Daha sonra kahvaltı ve bayramlaşma. Kurban bayramında birçok kimsenin kabristanlara gidip dualar etmesi de diğer bir gözlemimdi. Esas gözlem ise evde yaşlıların küçükleri beklediği her gelen misafire aynı güleryüzü göstermesiydi. Herhalde bayram böyle birşey insanları kenetlendiren mutlu eden bir gün.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.