Kurtuluş Mücadelesinde Yer Alan Türk Kadınları

Kurtuluş mücadelemizde Türk kadınları önemli roller üstelendi. Kahraman kadınlarımızın vermiş olduğu mücadele ve isimlerini bu değerlendirme yazısında öğreneceğiz.

Nene Hatun

Nene Hatun Türk Rus savaşında önemli rol oynamıştır. 20’li yaşlarında iken Aziziye Tabyasının savunmasında yer aldı. Kahraman Nene Hatun dünyaya getirdiği oğlunu ise Çanakkale Savaşında şehir vermiştir. Aslen Erzurum Pasinler doğumlu olan Nene Hatun 20 yaşına genç bir gelinken bu savaşa katılmıştır. Gösterdiği kahramanlıklarla 3. Ordunun Nenesi ünvanı verilmiştir.

nene hatun

Halide Onbaşı

İstanbul’un işgali sırasında Sultan Ahmet meydanında insanlara işgale karşı durulması konusunda miting vermiş ve bu olaydan sonra hakkında idam kararı çıkarılmıştır. Halide Edip Adıvar olarak tanıdığımız şair bu olaydan sonra Anadolu’ya kaçarak direniş hareketine katılmıştır. Güney Cephesinde bizzat Mustafa Kemal Atatürk tarafından görevlendirilen Halide Onbaşı bir süre sonra Üstçavuş rütbesine yükselmiştir.

halide edip adıvar

Nezahat Onbaşı

70. Alay Komutanı’nın kızı olan Nezahat onbaşı babasının savaş cephesinde görev alması nedeniyle üstün bir askeri eğitimi henüz 12 yaşında almıştır. Babasının Alayı ile cephe cephe dolaşarak mücadeleye katılmıştır. Ülkemizin ilk İstiklal madalyası ile ödüllendirilmesi teklif edilen ismidir.

nezahat onbaşı kimdir

Şerife Bacı

Şerife Bacı İneboluya gelen cephanenin sevkini sağlamakla görevli Türk kadınlarından biriydi. Top mermilerinin ıslanmasını engellemek için elbiselerini mermiler üzerine örtmüş, kendisi de üzerine yatarak ıslanmasını engellemiştir. Ne yazık ki donarak hayatını kaybetmiştir.

şerife bacı

Fatma Seher Erden (Kara Fatma)

Balkan Savaşına katılmıştır. 1. Dünya Savaşında ise Kafkas cephesinde görev almıştır. Mustafa Kemal Atatürk tarafından Milis Müfreze komutanı olarak Batı cephesine atandı. Kurduğu 300 kişilik birliği ile Başkomutanlık savaşında destanlar yazıştır. Üsteğmen rütbesi ile emekli oldu ve maaşını Kızılay’a bağışladı.

fatma seher kimdir

Hafız Selman İzbeli

Kastamonu’da tüm kadınları örgütleyerek askerler için elbiseler diktirip cepheye göndermiştir. Şehre gelen askerlerin bakımını üstlenmiştir. Kastamonu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin üyelerinden biridir.

Gördesli Makbule Hanım

1921 yılında eşi ile birlikte çete savaşlarına katıldı. Henüz 21 yaşındayken Akhisar’da düşman tarafından vurularak öldürüldü.

Çete Emir Ayşe

Yunan askerlerinin işgale başlaması ile kendine bir tüfek alarak dağdaki Türk çetelerine katılmıştır. Aydın’ın düşman işgalinden kurtarılmasına önemli rol oynadı. Atatürk tarafından İstiklal madalyası ile ödüllendirildi.

çete ayşe

Tayyar Rahmiye

Düşman askeri üslerinin keşfi ve kundaklanmasında görev aldı. Adanalı Tayyar Rahmiye özellikle Fransızlara büyük kayıplar verdirmişti. Cephedeki dik duruşu ile Türk askerine örnek olmuştur. Cephede savaşırken şehit oldu.

rahmiye

Tarsuslu Kara Fatma

Kurduğu 10 kişilik milis gücüyle düşmanlara ani baskınlar yapmıştır. Tarsus’un kurtarılmasında önemli rol oynadı. Aynı zamanda Adile Onbaşı olarakta bilinir.

kara fatma

Kılavuz Hatice

Milli mücadele sırasında Fransızları kandırarak onlara öncülük etmiştir. Fransızları dar bir boğaza sokarak askerlerimize teslim olmak zorunda bırakmıştır.

hatice kılavuz

Saime Hanım

Kadıköyde insanlara miting düzenleyerek işgale karşı durulması konusunda bilgi vermiştir. Miting sonrası tutuklansa da kaçarak Anadoluda direnişe katıldı.

Yirik Fatma

Gaziantep taraflarında çetelere katılarak milli kurtuluşa destek oldu.

Naciye Hanım

İstanbuldaki mitinglerde yer alarak kadınlarında bu savaşta yer alması gerektiği konusunda insanları bilgilendirdi.

Faika Hakkı

Camilerde toplanan kadınlara işgalcileri her yerde protesto edilmesi konusunda bilgilendirdi ve örgütledi.

Süreyya Sülün Hanım

Van şehrinde olan Süreyya Hanım çetelere katılarak düşmanlara saldırdı. Ağır yaralanınca Erzurum’da kaldı.

Nazife Kadın

Düşman zulmüne uğrayan kahraman türk kadınlarından biridir. Esir alınınca kendisinden bilgi istenmiş ancak o vermeyeceğini söyleyince fırında yakılarak şehit edilmiştir.

Domaniçli Habibe

Kurtuluş savaşı döneminde oğlunun düşmanla işbirliği yaptığını duyan Domaniçli Habibe İnegöl’e gelerek oğlunu başından vurmuştur.

Satı Çırpan

Cepheye sırtında mermi taşımıştır. Millet mekteplerinde okuma ve yazma öğrendikten sonra 1934 yılında meclise seçilen ilk kadınlardan biri olmuştur.

satı kadın

Bitlis Defterdarının Hanımı

Kahraman Maraş şehrinde verilen mücadeledeki en önemli isimdi. Tek başına 8 düşman askerini öldüren bu kahraman türk kadını daha sonra erkek elbiseleri giyerek milis güçlerine katılmıştır.

 

 

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.