kurtuluş savaşını kazanamasaydık yaşantımız nasıl olurdu

Eğer ki kurtuluş savaşını kazanamasaydık yaşantımız nasıl olurdu düşünmek bile istemiyorum. Herhalde yüzyıllarca hüküm sürdüğümüz topraklarımızda esir ve tutsak bir hayat yaşardık. İlk olarak bağımsızlığımız ve hürlüğümüzün yanı sıra hak ve özgürlüklerimizi kaybederdik. İşgalci devletlerin kendi milletlerinden oluşturduğu zengin sınıflar için çalışan onların hakları ve kanunları varken bizim hiçbir söz sahibi olamadığımız bir devlette yaşardık.

Toplumda ve devlette ikinci sınıf insan muamelesi görürken kendi kültürümüzden giderek uzaklaşırdık. İlk olarak dilimizi değiştireceklerini düşünüyorum. Daha sonra inancımıza yönelik kısıtlamalar gelir son olarak ise tamamen ikisinide ortadan kaldırırlardı. Hiçbir milli bayramımız olmayacağı gibi dini bayramlarımızın kutlanması bile engellenebilirdi.
kurtuluş savaşı
Düşünsenize kendi topraklarımızda yaşıyoruz ama hiçbirimiz herhangi bir işte patron olamıyoruz, hiçbir devlet kurumunda yer alamıyoruz hatta şuan hepimiz vasıfsız birer işçiyiz. İşte kurtuluş savaşını kazanamasaydık olacakların hepsi buydu. Bununla sınırlı kalırmıydı derseniz? Asla..

Emin olun ki bugünlerimizi çok arardık.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.