Ödeviniz mi var?

Aramak istediğiniz ödevi lütfen yazınız

kuş gribi ülkemizde hangi hayvanlarda ne zaman görülmeye başladı

Kuş gribi ülkemizde 2010 yılında Manyas Kuş cennetinde ilk olarak görüldü. Tavuk, kuşlar ve hindiler gibi kanatlı hayvanlarda görülmeye başlayan bu hastalığın tıbbi olarak adı Avian gribidir. Kuş gribi aslında öldürücü değildi fakat zamanla mutasyona uğrayarak değişti ve öldürücü bir hal aldı. Kuş gribi 4 türe ayrılırken bunlar A,B,C ve D türleridir. İnsanda yalnızca C ve D türündeki gripler hastalık yaparken A türü ise hayvanlarda sıkça görülür.

Ülkemizde daha önce görülmeyen bu grip türü Balıkesir’de bulunan Manyas Kuş Cennetine gelen göçebe kuşlar ile ülkemize girmiş onlarca can almıştır. Binlerce hayvanın telef olmasına neden olan bu hastalık taşıdığı H5N1 virüsü nedeniyle değişik etkiler göstermektedir.

H5N1 virüsü nedeniyle bu hastalığa yakalanan tüm kanatlı hayvanlar (tavuk, kuş) telef olmaktadır. Telef edilmedikleri zaman bu canlılar virüsü hızla diğer canlılara bulaştırmaktadır. Kuş gribinin ortaya çıktığı sene ülkemizde kümes hayvanı yetiştiricileri büyük darbe yedi. Maddi zararları büyük boyutlara ulaştı.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.