Kütahyadaki ünlü camiler açıklamalarıyla ve resimleriyle

Kütahya ilindeki tarihi dokusu olan ve turizm yönünden katkı sağlayan ünlü camileri resimleri ve açıklamalarıyla sayfamızda resimli olarak bulabilirsiniz. Camilerin geçmişi ve hakkındaki bilgilerin yanı sıra camilerin en güzel resimleride sayfamızda yer almaktadır.

ULU CAMİİ

Kütahyanın en geniş iç hacimli camisi olup Kütahya müzesi yakınlarında bulunmaktadır. Dikdörtgen şeklindeki cami 2 tam ve 6 yarım kubbeden oluşmaktadır. Caminin dış avlusu bulunmazken cami tamamen kesme taşlardan yapılmıştır. Cami içersinde şadırvan ve havuz bulunması camiye ayrı bir hava katmıştır. Ayrıca caminin içi oldukça aydınlık ve ferah bir yapıya sahiptir. Cami 1402 yılında Yıldırım Beyazit Hanın oğlu Musa Çelebi tarafından yaptırılmıştır.

kütahya ulucami

ÇİNİLİ CAMİİ

İçi ve dışı bütünüyle çini ile kaplanan cami 1973 yılında yapılmıştır. Cami sekizgen biçiminde olup tek kubbesi vardır. Kubbe içerisi hat sanatı ile süslenmiş olup ayrı bir güzelliği vardır. Caminin ülkemizde ve dünyada bir eşi benzeri bulunmamaktadır.

çinili cami

TAKVACILAR CAMİİ

Kütahyayı korumak için görevlendirilen Timurtaş Paşa tarafından yaptırılmış önemli bir camidir. 1389 yılında yapılan bu cami birçok kez yapım ve onarım görmüştür. Cami etrafı imaret ve medreseler ile kaplanmış olup diğer camilerin aksine basık bir haldedir.

takvacilar

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.