Kütüphanelerin İnsan Yaşamındaki Önemi

Eski zamanlarda bugünkü gibi heryerden bilgiye ulaşma şansımız yoktu. Bugün internet teknolojisi sayesinde bilgiye hızlı ve kolay şekilde ulaşılmaktadır. Eskiden internetin görevini kütüphaneler almaktaydı. Misler gibi kokan kitaplar insanlara bilgi verir ve kitap okuma kültürünü geliştirirdi.

Özellikle haftasonları orta yaş kesimi insanlar kütüphanelere gider eline aldığı kitabı ile bir köşeye çekilir ve kendini bir hikayenin içinde buluverirdi. Öğrenciler derslerini sessiz ve sakin bir ortamda yapmak, çalışmak için hep birlikte kütüphanelerin yolunu tutardı. Genel olarak okullarda kurulan kütüphaneler belediyeler sayesinde şehir kütüphaneleri olarak yeniden yapılandırıldı. Şehirlerin çeşitli kısımlarına kütüphaneler kurularak insanların ilgisi çekildi.

O zamanlar birisi herhangi bir konuda bilgiye ihtiyaç duyarsa araştırmak için kütüphaneye giderdi. Çayların kahvelerin mola olarak görüldüğü içinize kitap kokusunun derinden geldiği bu ortam ancak yaşanarak tadılabilir. Günümüzde hala kütüphaneler yoğun olarak kullanılsa da istenilen ilgi bir türlü çekilememiştir.

Sizde bir hafta sonu organizasyonu kapsamında arkadaşlarınızla şehir kütüphanesine gidebilirsiniz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.