Ödeviniz mi var?

Aramak istediğiniz ödevi lütfen yazınız

Kuvvetin cisimler üzerindeki etkileri nelerdir

Bir cismin hareket durumunu etkileyen etkiye kuvvet denir.Duran cisme kuvvet uygulayarak hareket ettirilir yada hareket eden cismi durdurmak ,döndürmek, yönlerini değiştirmek, onlara farklı şekil vermek gibi bütün eylemlerde kuvvet uygulanmış olur.Evrendeki her türlü itme ve çekme hareketleri kuvvete birer örnektir.Örneğin;mıknatıs demiri çekiyorsa ona bir kuvvet uyguluyordur.
Ayrıca hareketli cisimlerin hızlanıp yavaşlaması da kuvvete bağlıdır.Hareket eden bir cisme,hareket yönünde bir kuvvet uyguladığımızda cisim hızlanır. Hızlanmaya örnek olarak hareketli bir topa vurduğumuzda topun hızı artar.Bir başka örnek ise yavaşça kapanan kapıya ittiğimizde kapı hızlanarak kapanır.Bir cisim, hareketinin zıt yönünde bir kuvvetle karşılaştığında yavaşlar yada durur.Yavaşlamaya örnek verecek olursak;kapanmakta olan kapıyı hareketinin zıt yönünde çekersek kapının hızı yavaşlar yada tamamen durur.Sürücülerin arabayı durdurmak ya da yavaşlatmak için frene basmaları arabanın hareketine zıt yönde uygulanan bir kuvvettir.Hareket halindeki cisimlere kuvvet uyguladığımızda cismin yönü değişir.Örneğin;Çocuklar top oynarken topu karşısındaki arkadaşına atarken,arkadaşı da topu tekrar karşıya gönderirse buna yön değiştirme denir. kuvvet uygulanan cisimler döner.Mesela tornavida ile vidaya kuvvet uygulayarak döndürebiliriz.Cisimlere kuvvet uygulayarak onların şeklini değiştirebiliriz.Örneğin;sarmal yayı uçlarından çektiğimizde yayın boyu uzar.Bıraktığımızda yay eski şeklini alır.

(2) Yorum

  1. Bir cisme kuvvet uygulandığında bu cismin hareket ettiğini görürüz ve bu cisim hareket ettiğinde kuvvet uygulamadan hareket edilebilir ama bir kapıyı çarptığımızda O bizim kuvvetimizdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.