Kuyruklu yıldız nedir, isimleri nelerdir?

Bu yazımızda kuyruklu yıldızın ne olduğu hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Kuyruklu yıldızlar Güneş’in etradında dönen, kirli dev kar toplarına benzemektedirler. Genel olarak bu yıldızları keşfetmiş insanların adlarıyla anılırlar.

Gezegenlerden çok farklıdırlar. Yörüngeleri çok basık olduğundan dolayı zamanlarının büyük bir kısmını Güneş’ten uzakta geçirip çok kısa bir süre için Güneş’e yaklaşırlar . Güneş’e yaklaştıkları zaman ısınıp eridikleri için gaz ve tozdan oluşan bir kuyruğa sahip olurlar.

Bir çok kuyruklu yıldızın çapı 10 km’den küçüktür. Fakat kuyruklu yıldızlar Güneş’e yakın olduklarında çıplak gözle kolayca görülebilirler. Genel olarak dağınık , puslu ışık lekeleri olarak gözlenmektedirler.

Bazen çok parlak bir kuyruklu yıldız, uzun, gümüş renkli kuyruğuyla göğü boydan boya geçerken ışıldağa benzeyen bir görüntü ortaya çıkarır. Bir kuyruklu yıldızın , Güneş etrafında dolanma süresine o yıldızın periyodu adı verilir.

Bilinen bazı kuyruklu yıldızların isimlerini şu şekilde sıralayabiliriz. Hale-Bopp Kuyruklu yıldızı
Shoemaker-Levy kuyruklu yıldızı, Swift-Tuttle kuyruklu yıldızı, Halley kuyruklu yıldızı, Ikaye-Zhang kuyruklu yıldızı, McNaught kuyruklu yıldızı, Encke kuyruklu yıldızı bunlar dünyada gözlemlenebilen yıldızlardan bazılarıdır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.