kuyumcu heykeltıraş marangoz terzi ve ressam bu mesleklerin malzemelerine aletlerine eşyalarına ve cisimlerine birer örnek veriniz

Bu yazımızda kuyumcu, heykeltıraş, marangoz, terzi ve ressam gibi mesleklerin kullanmış oldukları malzemelerine, aletlerine, eşya ve araç gereçlerine örnek bulabilirsiniz. Öncelikle bu mesleklerin anlamlarını öğrenelim daha sonra kullanmış oldukları araç ve gereçlere bakalım.

Kuyumcu: Altın, gümüş, elmas, pırlanta gibi değerli taş ve madenleri alıp satan, ticaretini yapan kimsedir. Kuyumcunun malzemeleri değerli taşlar iken eşyaları arasında terazi, altınları koymak için süs kutuları, kurdela, güvenli kasa gibi araç gereçleri bulunur.

Heykeltıraş: Çeşitli malzemeler ile oluşturduğu yapıta alet ve gereçler yardımıyla şekil veren kimseye denir. Heykeltraşlar genel olarak mermer, taş, alçı gibi ham maddeleri kullanırlar. Kullanmış oldukları eşya ve malzemelerin başında, zımpara, çekiç, tokmak gelmektedir.

Marangoz: Ahşap üzerine her türlü alet ve eşya yapmaktadırlar. Marangozların kullanmış oldukları araç gereçlerin başında keser, testere, zımpara, çivi gibi malzemeler ilk sırayı alır. Ham maddesi ise ağaç ve türevi ürünlerdir.

Terzi: Ham maddesi kumaş olan bu meslekte terziler elbise, perde, ev eşyası gibi her türlü tekstil ürününü dikerler. Kullanmış oldukları araç ve gereçler makas, iğne, iplik, metre gibi malzemelerdir.

Ressam: Canlı ve cansız varlıkların tümünü, hayalini bir yüzeye boya veya kalemler yardımıyla aktaran kişiye ressam denir. Ressamların kullanmış oldukları araç gereçlerin başında boya, fırça, kağıt, kalem, palet, tuval gibi eşyalar gelir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.