La Fontaine kimdir?

Bu günkü yazımızda masal yada hikaye denildiğinde ilk akla gelen kişilerden olan La Fontaine hayatını anlatmaya çalışacağız.

1621 tarihinde Fransa da doğmuştur. Zengin bir aileden geldiği için eğitimini Paris te bulunan bir kolejde hukuk okuyarak tamamlamıştır. Aile yapısı itibariyle baskıyla papaz olması istenmiştir. Ancak daha lise dönemlerindeyken kilise olan bağlarını sona erdirmiştir.

Özellikle fabl türü olarak bilinen eserlerle tanınmıştır. Adını bu tarzda yazmışı olduğu eserlerle dünyaya duyurmuştur. İlk olarak 1673 yılında Madam de la Sabliere’nin himayesine girdikten sonra yazarlığa ilk adımlarını atmaya başladı. Dünya tarafından bilinen masallarını bu çatı altında yazmaya başladı.

lfn

La Fontaine yazmış olduğu masallarda hayvanları konuşturuyordu. Ve bu şekilde insanlara ahlak dersleri veriyordu. Okuyucu kitlesi genellikle çocuklardan oluşuyordu. Yazılarında sadelik ve açıklık ilkelerini benimseyerek masallar yazıyordu. İncitmeden iğneleme ve eleştirme şekilleri ve hayvan tenkitleri, onun sanat anlayışına şekil vermekteydi.

La Fontaine nin masallarının toplam sayısı 238 adettir. Ve bunlar 12 ciltlik kitaplarda toplanmıştır. Günümüz çocuklarına bu önemli mirasları bırakan La Fontaine 13 Nisan 1695 tarihinde pariste hayatını kaybetmiştir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.