Lale devrinde yaşan lady montogu kimdir

Lady mary 1689 yılında Londra da soylu bir ailenin kızı olarak dünyaya geldi. Çocukluk yıllarında şiir yazmaya başlayan ve Latinceyi öğrenen Lady Mary ,kendisinden 11 yaş büyük politikacı Edward Wortley Montagu’ya aşık oldu. Babasını onayını almadan 1712 yılında Edward Wortley ile evlendi.

1716 yılında eşi İngiltere’nin Osmanlı elçisi olarak atanınca Lady Montagu oğluyla birlikte İstanbul’a geldi. Tarih olarak 3.Ahmet dönemi; Lale Devri’nin başlangıcına rast gelen bu dönemde İstanbul’da 2yılını geçirdi.

İngilteredeki akraba ve arkadaşlarına mektuplar yazarak buradaki yeni yaşamını ve karşılaştığı sorunları paylaştı. Günümüzdeki telefon ,internet gibi iletişim araçlarının olmadığı mektuplaşmanın sanat haline geldiği 18.yüzyılda Lady Montagu’nun mektupları hem edebiyat çevrelerinde hem Lady Montagu’nun mensubu olduğu üst tabakada büyük ilgi gördü. Mektuplarında Osmanlı ev hayatından mimarisine, giyim kuşamdan sağlığa, edebiyattan siyasete ,ticaretten tutunda Türk kadınlarına kadar birçok konuda ayrıntılı bilgiler yazan Lady Montagu Osmanlı kadınlarının ne değerli olduğunu şu sözleri ile anlatmıştır.

Lale Devri’nin kadınların en büyük süsü Türk oluşlarıdır. Onlar süslenmek için elmas veya zümrüt takmıyorlar. Türk kadını olarak onlar zaten bir inci, bir pırlantadır.
Lady Montagu’nun yazdığı mektuplar 1763 yılında kitap haline getirildi ve Avrupa da ilgiyle okundu.

untitled

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.