Liderlerin Etkileri

Şimdiye kadar herhangi bir liderlik konumunda bulundunuz mu? Böyle bir tecrübeniz olduksa nerede ve nasıl? Sizce herkes lider olabilir mi? Neden?

Daha önce arkadaşlarımla ortak ödevimizi yaparken liderlik ettim. Ödevimizi nasıl yapacağımız konusunda bir yol haritası çizdik ve ben bunun takipçisi oldum. Ödevimizin yapılışını adım adım yönettim.

Bence herkes lider olamaz. Çünkü liderlik bir yetenektir ve herkeste bu yetenek bulunmaz.

Lider olan kişi çevresindekileri nasıl etkiler? Çevrenizden lider örnekleri vererek açıklayınız.

Lider olan kişi çevresindekilere güven verir. Bu sayede işler daha iyi yürür. Çevremden lider örneği verecek olursak babamı örnek gösterebilirim.

ÇALIŞALIM

Okulunuzda ya da ailenizde liderlik rolünü üstlendiğini düşündüğünüz bir kişi belirleyiniz. Bu kişiyle bir görüşme yaptığınızı düşününüz. Bu kişinin bir lider olarak çevresindekileri nasıl etkilediğini öğrenmek amacıyla ona sormak üzere sorular hazırlayınız.

Lider olarak düşündüğüm kişi: Babam
1.Soru: Lider olmak zor mu?
Evet bazen zor olabiliyor. Çünkü başkaları adına kararlar almak zorunda kalabiliyorsun ve onların iyiliğini düşünmek gerekiyor.

2.Soru: Aldığınız en zor karar nedir?
Ailemiz için bir ev almak için kredi çekmeye karar verdim. Bu hepimizin ihtiyacı olan birşeydi. Fakat aynı zamanda bizi zora sokacak bir karardı.

3.Soru: Sizce herkes lider olabilir mi?
Hayır olamaz. Çünkü bir insanın lider olabilmesi için önce kendine güvenmesi gerekir. Çevresindeki insanların güvenlerini kazanmalıdır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.