Liman ve havaalanı yapmak için doğal ortam üzerinde ne gibi değişiklikler yapılmıştır?

İnsanlar ulaşımda kullanmak üzere liman yada hava alanı gibi çeşitli alanlar oluştururlar. Bu alanlar sadece ulaşım değil aynı zamanda yük taşımacılığı içinde kullanılır. Ancak liman yada hava alanı gibi yerleri oluşturmak için doğal ortam üzerinde değişiklikler yapmak gerekir. Günümüzde yapılan bu değişikliklere örnekleri şu şekilde gösterebiliriz.

Mesela İstanbulda yeni yapılan üçüncü hava alanı projesi için geniş bir alana ihtiyaç duyulmaktadır. Bu alanın düz bir yapıya sahip olması ve çevresinin açık olması gerekir. Avrupa’nın en büyük hava alanı olacak bu yapı için çevre düzenlemesi yapılarak bitki örtüsü ortadan kaldırılmış ve engebeli arazi düzlenmiştir. Bu sayede uçakların inebileceği düzgün bir alan elde edilmiştir.

liman

Ulaşımda kullandığımız liman ve havaalanlarını yaparken doğal ortamda değişiklik yaparız.


İkinci örneğimiz ise limanlardır. Bir limanın yapılması için kıyı kesimlerde içe doğru girintiler olmalıdır. Bu sayede durgun deniz elde edilir. Gemiler kolayca yanaşabildiği gibi burada yükleme yapabilirler. Günümüzde kullandığımız limanların bir kısmı doğal olarak elde edilse de bazı limanlarımız doğal ortamın değiştirilmesi ile elde edilmiştir.

Kıyı kesimlerde içe doğru toprak alınarak liman için uygun alan elde edilir. Deniz içine ise set örülerek deniz dalgalarının limana ulaşması engellenir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.