litre metre kilogram hangi mesleklerde kullanılır

Ürünlerin belirli ağırlık, uzunluk ve miktar bakımından ölçülerle satıldığını hepimiz biliriz. Ürünler litre, metre ve kilogram cinsinden değerlerle bazı meslek dalları tarafından satılmaktadır. Bu yazımızda litre, metre, kilogram ölçü birimlerini kullanan meslek dallarını yakından inceleyeceğiz.

Metre kullanan meslek dalları

Metre gibi uzunluk ölçü birimleri genellikle marangoz, terzi, inşaat sektörü, kumaş satan kimseler ve mühendisler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

Marangozlar ağaç işleyerek ürün oluştururlar. Oluşturduğu bu ürünler çeşitli parçalardan bir araya geldiği için bu parçaların belirli ölçütlerle yapılması gerekir. Bu nedenle marangozlar sıklıkla metre kullanırlar.

Terziler sıklıkla metre kullanırlar. Sattıkları kumaşları metre cinsinden ölçü birimiyle satarlar. Müşterinin isteği doğrultusunda ne kadar uzunlukta kumaş istiyorsa metreyi kullanarak ürünü satar.

Mühendisler çeşitli projeleri çizerken yada uygularken metre ölçü biriminden sıklıkla faydalanır. Oluşturmuş olduğu projeler belirli ölçütlere göre yapılmaktadır.

ölçü birimleri

Litre kullanan meslek dalları

Litre bir sıvı ölçü birimi olduğu için sıvı ürünleri satan kişiler tarafından kullanılır. En bilindik örnekleri ise benzinlikler, sütçüler, marketlerden aldığımız kola, gazoz gibi birçok sıvı üründür.

Benzinlikler: Mazot ve benzin gibi sıvı akaryakıtlar litre hesabı satılmaktadır.

Sütçü: Süt litre ile satılan sıvı bir üründür.

Marketler: Kola, gazoz, zeytinyağı gibi birçok ürünü litre hesabı satarlar. Zaten bu ürünler litrelik ambalajlarda satışa sunulur.

Kilogram kullanan meslek dalları

Kilogram ağırlık ölçü birimi olduğu için genel olarak manav, market ve pazarlarda sıklıkla kullanılır.

Manavlar satmış oldukları mevye ve sebzeleri ağırlıklarına göre satarlar. Bu durumda kilogram ağırlık cinsini kullanarak satış yaparlar.

Marketlerde peynir, şeker, tuz gibi ürünler kilogram cinsinden ağırlıkla satılır. Zaten bu ürünlerde kg cinsinden ambalajlara konulmuştur.

Pazarcılarda aynı manavlar gibi kilogram cinsinden ağırlık birimiyle satış yaparlar. Kullandıkları teraziler ile kg olarak satış yaparlar.

Daha önceki yazımız olan terazilerin hangi mesleklerde kullanıldığını buradan öğrenebilirsiniz. Bknz

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.