Louis Pasteur (Pastör) Kimdir?

Pastörizasyon yöntemi, mikropların varlığı ve kuduz aşısını bulan bilim adamı olarak tanınan Louis Pasteur kimdir ve yapmış olduğu çalışmalar hakkında bilgi. Louis Pasteur Fransa’nın Dole kentinde 1822’de dünyaya geldi. École Normale Supérieure fakültesinden 1846 yılında Fen Bölüm Dalından mezun oldu. Yaptığı çalışmalar ile birlikte 1847 tarihinde Fizik ve Kimya alanında doktorasını yaptı.

O dönemlerde Pasteur izomerlik, kristal yapı ve optik etkinlik alanlarında yapmış olduğu çalışamalar ile kendinden söz ettirmeye başladı. Onun başarılı çalışmaları kısa bir süre içerisinde (1848) Strasbourg Fen Fakültesinde yardımcı kimya profesörü olmasını sağladı.

Burada kendini daha da geliştiren Louis Pasteur 1854 yılında Lille Fen Fakültesinde kimya profesörü oldu. Ecole Normale adında kurulan bir araştırma bölümünün başına geçerek 1871 yılında çalışmalarına başladı. Bu bölümde dönemin en tehlikeli hastalıkları olan şarbon, kuduz, kolera gibi hastalıklarla mücadele için türlü çalışmalar yaptı. Hastalıkları iyileştiren veya etkilerini azaltan bir aşı yapmak için büyük mücadele verdi.

pastör

Louis Pasteur- Pastör olarakta bilinir. Pastörizasyon yöntemi, kuduz aşısı, mikrop ve bakterilerin keşfi ile ünlüdür.

Louis Pasteur kuduz köpekler üzerindeki çalışmalarını yoğunlaştırdı. Öyle ki bu çalışmaları en iyi şekilde devam ettirebilmek için eski bir şatoyu bu çalışmalara uygun bir şekilde dizayn etti. Bu kuduz aşısı için ilk adımın atılması oldu. Nihayet yapmış olduğu kuduz aşısını bir insan üzerinde 6 Temmuz 1885 tarihinde denedi ve başarılı oldu. Bundan sonra ise Pasteur Enstitüsünü kurarak çalışmalarına devam etti.

Bu enstitüde yetiştirdiği birçok bilim adamı daha sonraki yıllarda çeşitli hastalıklar için aşı ve tedavi ürettiler.

1800’lü yıllarda tıp doktoru olmadığı için birçok kesimden tepkiler aldı. Louis Pasteur, yinede yılmadan çalışmalarına devam ederek mikroplar ve bakterilerin üzerinde çalıştı. Mikropların ve bakterilerin bulunduğuna, hastalıklara yol açtıklarına çok inanıyordu.

Louis Pasteur yaptığı çalışmalar ile mikroorganizmaların (mikrop) ve bakterilerin varlığını, hastalıklara neden olduklarını kanıtladı.

Louis Pasteur-Pastörizasyon Yöntemi

Louis Pasteur, mikropların mayalanma ve bulaşıcı hastalıklarda etkin rol oynadığını kanıtlayan bilim adamı olarak bilinir. Mikrop ve bakterilerin kendi kendine oluştuğu tezini çürütmüştür. Böylece bira, süt, meyve suyu, gibi mayalanma yöntemiyle gıdaların uzun zaman boyunca herhangi bir bozunmaya uğramadan saklanacabileceğini keşfetti. Bu yöntemin adı ise “pastörizasyon” olarak bilinir.

Pastörizasyon işlemi gıdaların ani bir sıcaklıkla 63 dereceye kadar ısıtılması ve şok bir soğuklama yapılarak havasız kaplarda saklanması şeklinde yapılır. Böylece gıdalar uzun süre boyunca bozulmadan saklanabilirler. Modern yöntemlerin çıkması ile artık günümüzde UHT yöntemi kullanılmaktadır. Ancak Louis Pasteur bu işin öncüsü olmuştur.

Louis Pasteur 28 Eylül 1985 tarihinde hayata gözlerini yumdu.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.