Lozan barış konferansına neden bir süre ara verilmiştir

Birinci dünya savaşı sonrasında Sevr antlaşması imzalanmış olsa da bu anlaşma hiç bir devlet tarafından kabul edilmedi ve yürürlüğe konulmadı. Bu olaydan sonra Yunanlıların Anadolu’da Türk kuvvetlerine yenilmesi ile imzalanan Mudanya Ateşkes Antlaşması yeni bir antlşamnın temellerini attı.

Lozan barış konferansıda bazı noktalarda kesintiye uğrayarak yeniden savaşın eşiğine gelinmesine neden oldu. Konferansa ara verilmesinin temel nedenleri ise şunlardır;

Türk hükümeti Anadoluda Misakı milliyi hayata geçirmeyi hedeflemiş, toprakları üzerinde Ermeni devleti kurulmasını engelleyerek kapütülasyonları kaldırmayı hedeflemiştir. Ayrıca savaş tazminatı egedeki adalar ve doğu trakyada Yunanistanda antlaşamamıştır. Bu sebepler konferansa bir süre ara verilmesinin temel nedenleridir.

Asıl neden ise Türk-Yunan sınırı, Musulun Osmanlı tarafından boşaltılmasının istenmesi, kapitülasyonların devam ettirilmesi isteği, boğazların kontrolü gibi konular nedeniyle şiddetli tartışmalar yaşanmıştı. Her iki tarafında taviz vermemesi üzerine 4 Şubat 1923’te görüşmeler tamamen kesilmiş yeni bir savaşın çıkması söz konusu olmuştur.

Mustafa Kemal Atatürk bu olaydan sonra ordulara savaşa hazır ol emri vermiştir. Sovyetler Birliğide yaptığı bu sefer Türklerin yanında savaşa katılacağız açıklaması ile destek vermiştir. Azınlıkların büyük bölümüde Türk hükümetine destek vermiştir.

Bu gelişmeler üzerine iç siyasette tepki çekmek istemeyen İtilaf Devletleri yeniden görüşmelerin başlaması için Lozan’a TBMM hükümetini davet etmiştir. Tarafların verdiği tavizler sonucunda antlaşma 24 Temmuz 1923 imzalanmıştır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.