Madde ve Cisim

Evimizde, okulumuzda ve çevremizde birçok madde ve bunlardan yapılmış farklı eşyalar görürüz. Bu eşyalar, maddelerin çeşitli şekillerde biçimlendirilmesiyle oluşturulmuştur.
madde nedir
Örneğin, su içtiğimiz cam bardak, camın şekillendirilmesiyle oluşurken üzerinde yemek yediğimiz masa ağaçtan üretilmiştir.

Kullanım amacımıza uygun olarak şekillendirilmiş maddelere birçok örnek verebiliriz. Koltuk, çivi, toplu iğne, tabak gibi varlıklar çeşitli maddelerin şekil almasıyla üretilirler. Böylece cisimler meydana gelir. Çünkü katı maddelerin şekil almış haline cisim denir.

cisim nedir

Madenlerden çıkarılan altın, demir, kömür, üzerinde canlıların yaşadığı toprak ve ağaç birer maddedir.
saf madde
Bu maddelerin işlenmesiyle pek çok cisim elde edilir. Örneğin, toprağın işlenmesiyle seramik kaplar ve heykeller, demirin işlenmesiyle tencere ve inşaat yapıları, altının işlenmesiyle takılar yapılmaktadır. Bütün bu nesneler katı maddenin şekil almış hali olduklarından aynı zamanda birer cisimdir.
madde
Her cisim, aynı zamanda birer maddedir. Ancak her madde aynı zamanda cisim değildir. Örneğin süt, su, meyve suyu bir maddedir. Ama şekil verilemediklerinden
cisim değillerdir.