Maddeler arasındaki ısı alışverişinin nasıl gerçekleştiğini bir örnek olayla açıklayınız

Dünyada var olan tüm maddeler arasında ısı alış verişi meydana gelmektedir. İnsan vücudu bile soğuk havalarda dış ortama ısı vermektedir. Örneğin soğuktan çok üşüdüğümüzde bir başkasına dokunduğumuz ne kadar da sıcaksın deriz. Çünkü insan vücudunda iyi bir sıcaklık vardır.

Doğal ortamdaki birçok madde arasında ısı alışverişi meydana gelebilir. Nasıl gerçekleştiğini bir örnek olayla şöyle açıklayabiliriz. Yaz aylarında bolca tükettiğimiz karpuz soğuk bambaşka bir tatta olur. Pikniğe gittiğimizde yada evlerimizde karpuzları buzdolabına yada piknik alanındaki dereye koyarız.

Derede akan soğuk su ile karpuz ısı alış verişi yaparlar. Bu sayede karpuz deredeki soğukluğu alarak buz gibi olur. İşte bu şekilde maddeler arasında ısı alış verişi görülür. Başka bir örnek vermek gerekirse dolaptan aldığımız pet şişe suyu uzun süre elimizde tuttuğumuzda ellerimizin adeta donduğunu görürüz. Çünkü şişe elimize soğukluğunu vermiştir. Şişe ve elimiz arasında ısı alış verişi meydana gelir.

İki madde arasında ısı alış verişi meydana geldiğinde ısısı yüksek olan ısı değerini kaybederken, ısı değeri alçak olanın ısı değeri artar. Bu olay denge sıcaklığına kadar devam eder.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.