Maddelerin esnekliği

Bu yazımızda maddelerin esnekliği hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Maddeler üzerlerine bir kuvvet uygulandığında, şekillerinde az yada çok olmak üzere bir değişiklik meydana gelir. Bu duruma örnekler verecek olursak

Bulaşık süngerini avucumuzda sıktığımız zaman şekli değişir fakat sıkma durumunu bıraktığımızda tekrar eski şekline döner. Bir cisme kuvvet uyguladığımızda şekli değişiyor yada kuvvetin etkisi bittiğinde tekrar eski şeklini alıyorsa bu maddelere esnek maddeler adı verilir.

Cam macunu, sakız, çamur gibi yumuşak olan maddelere kuvvet uyguladığında şekli değişir. Fakat kuvvetin etkisi ortadan kalktığında tekrar eski şekillerine dönmezler bu tür maddeler esnek madde değildir. Her maddenin esnekliği birbirinden tamamen farklıdır.

Tükenmez kalemin içinde bulunan yaya az da olsa bir kuvvet uygulandığında şekli değişebilir. Çelik bir tel için daha fazla kuvvet uygulamak gerekmektedir.

Bu durumdan maddelerin esneklikleri için uygulanacak kuvvetin bir sınırı olduğu sonucuna varmamız gerekir. Çelik telde uzamayı sarmal yayda olduğu gibi o kadar kolay fark edilemez.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.