Maddenin gözlenebilir özellikleri

Boşlukta yer kaplayan ve kütlesi olan varlıklara madde denir. Çatal, kaşık, bıçak gibi maddeler metal ve plastikten yapılır.Maddeleri saydam-opak, sert-yumuşak, parlak-mat, esnek-berk, suyu çeken-suyu çekmeyen, suda batan-suda yüzen, pürüzlü-pürüzsüz, renk ve koku gibi gözlenebilir özelliklerine ayırabiliriz.

Saydam ve Opak Maddeler:Su, cam, hava gibi ışığı geçiren maddelere saydam; metal, tahta, taş gibi ışığı geçirmeyen maddelere de opak maddeler denir. Saydam maddeler çeşitli renklerde olabilir.

Sert ve Yumuşak Maddeler:Bazı maddeler sert iken bazıları yumuşaktır.Taş parçasına parmağımızı bastırırsak şekli değişmez, oysa bir sünger parçasına parmağımızı bastırırsak şekli değişir. Taş sert, sünger yumuşaktır.

Parlak ve Mat Maddeler:Altın yüzük, çelik tencere, gümüş tabak parlaktır. Araba lastiği, kömür, odun, toprak mattır.

Esnek ve Berk Maddeler: Mutfak süngeri, ambalaj lastiği esnektir. Kalem, tahta, porselen tabak berktir. Esnek maddeler bükülürken berk maddeler bükülemez.

Sağlam ve Kırılgan Maddeler:Cam sert yapılı bir maddedir. Ancak camdan yapılmış bardağa çekiç ile vurulursa bardak kırılır. Demir levha çekiçle dövülerek şekillendirilebilir. Demir, camdan daha sert olmadığı halde camdan sağlamdır.

Suyu Çeken ve Suyu Çekmeyen Maddeler: Toprak, suyu çeker, beton suyu çekmez.

Suda Batan ve Suda Yüzen Maddeler: Taş, madeni para suda battığı halde; yaprak, plastik top gibi maddeler suda batmaz.

Pürüzlü ve Pürüzsüz Maddeler:Pencere camı, masa üzeri düzgün, ağaç, duvar yüzeyleri pürüzlüdür.

Renk ve Koku: Tuz ve şeker beyazdır fakat kokusu yoktur. Kolonya, sarımsak ve soğanın kokusu vardır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.