maddi imkansızlık yüzünden çalışan çocuklar yazı

Ülkemizde ne yazık ki maddi imkansızlık yüzünden çalışan birçok çocuk vardır. Aileler küçük beklentiler için çocuklarını çeşitli sektörlerde çalıştırmaktadırlar. Örneğin bir demircinin, bir kuaförün yanında çırak olarak yetiştirilen çocuklar meslek öğreniyor bahanesiyle çalıştırılmaktadır.

Bir çocuğun çalışmasından ne kazanılabilir ki? Yada okuyup öğrenmesi gereken çocuklar neden okul yerine işe gönderiliyor? İnsan bunları düşünmeden edemiyor. Oyun oynaması okula gitmesi gereken birçok çocuk bugün birçok iş yerinde kaçak olarak çalıştırılıyor. Hele ki şu trafik lambalarında mendil, su, çiçek satan çocuklar yok mu bunlar tamamen içler acısı.

Aslında bu çocukların, ailelerin olduğu kadar ülkemizin de içler acısı durumu. Bu kadar mı geri kaldık, bu kadar mı ekonomik sıkıntılar çekiyoruz da çocuklardan medet umuyoruz. Minik eller bu soğukta trafik lambalarında gece ışıklarında nasıl olur da mendil satar anlamak istiyorum. Cevap bulamıyorum.
okuma hakkı
Bu sorunun iki temel nedeni var. Bunlardan birincisi ailelerin eğitimsizliği diğeri ise ekonomik sıkıntılardır. Ülkemizin ekonomik olarak gelişmesi ailelerinde ekonomik durumlarını doğrudan etkiler. Bu nedenle ülke ekonomisinin düzelmesini ümit ediyoruz. İkincisi ise aile bireyleri eğitimli olmalıdır. Çocukların okuyup meslek sahibi olması gerektiğini hatırlamalıdır. Aksi halde çocukların da onlara benzeyeceğini unutmamalıdır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.