Mantar zehirlenmeleri nedir belirtileri nelerdir?

Bu yazımızda mantar zehirlenmeleri nedir ve belirtileri hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Mantardan zehirlenen kişilerde mantarın cinsine göre değişen belirtiler göstermektedir. Aşağıda sayacağımız belirtilerin görülmesi durumda hiç zaman kaybedilmeden kişiyi en yakın sağlık kuruluşuna götürmek gerekir.

Bu belirtiler bulantı, kusma, sulu veya kanlı ishal, karın ağrısı, adale krampları, terleme, gözyaşı ve tükürük ifrazatında çoğalma, görmede bulanıklık, baş dönmesi, dikkatte dağılma, sendeleme, ruhsal değişiklik, hareketlerde zorluk, uyuklama hali, uyanıkken hayal görme, tansiyon düşüklüğü, şiddetli ağrı, bayılma, nöbet, koma gibi belirtiler görülmektedir.

Zehirlenme durumu 3 dakika ile 3 saat arasında gerçekleşebiliyor. Doğru zamanda müdahale edilmezse hasta kalp veya solunum durması ile ölüyor.

mantarev21

Bazı mantarların da karaciğer üzerine toksik etkisi bulunduğu bilinmektedir. Bu türlerde zehirlenme 6 ila 15 saat içerisinde gerçekleşir.

Yüzde 70 oranında ölümlere neden olmaktadır. Zehirli mantarların bir kısmı da hemoliz yapıyor. Hemoliz yani kanın erimesi anlamına gelmektedir. Bu tür zehirlenmelerde rahatsızlıklar, 24 saat sonra ortaya çıkar ve yüzde 20’si öldürücü olmaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.